Portal Super Express przypomina, że obecnie w Sokółce trwają ćwiczenia wojskowe. Dziś wywiadu udzielił szef Ministerstwa Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak.

Wojsko mocno się rozwija

Jak zaznaczył szef MON, aby armia była silna i skuteczna musi być przede wszystkim liczna. Nawet jeśli wojsko dysponuje nowoczesnym sprzętem, a nie jest liczne, to nie może być przekonane o swojej przewadze.

Podczas rozmowy Mariusz Błaszczak zaznaczył, że polska armia otrzyma niebawem 250 czołgów Abrams. Dodatkowo trwają także rozmowy na temat zakupu kolejnych zestawów Patriot, a także wyrzutni rakietowych HIMARS. Niewykluczone jest, że zakupione zostaną także tureckie drony. Niebawem zwiększona zostanie produkcja zestawów przeciwlotniczych Piorun oraz krajowych dronów.

Czy taka kwota zachęci Polaków?

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej dodał, że obecnie armia dąży także do zwiększenia swojej liczebności. W planach jest bowiem osiągnięcie liczebności na poziomie 250 tysięcy żołnierzy służących w wojskach operacyjnych oraz 50 tysięcy ochotników WOT.

- Zachęcamy służbą w wojsku, ale zachęcamy też dobrymi warunkami tej służby – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Obecnie żołnierz, który pełni dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4600 złotych miesięcznie. Ile osób zdecyduje się na wstąpienie w szeregi armii i czy faktycznie uda się osiągnąć założoną liczebność?