Wiemy o tym, że polska ochrona zdrowia od wielu lat nie jest w najlepszej formie. Niestety, pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła ten stan. Jak podaje portal Wirtualna Polska, lekarze z Łodzi, ale i z innych miast w naszym kraju alarmują o sytuacji.

Niezwykle trudna sytuacja

Według medyków największymi problemami są przepełnione placówki ochrony zdrowia, a także ogromne i zaniedbane problemy zdrowotne Polaków. Kolejki do lekarzy zdają się nie mieć końca i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zmieniła się w najbliższym czasie.

Jeden z lekarzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi – doktor Michał Matyjaszczyk rozmawiał ostatnio z Gazetą Wyborczą. Podczas wywiadu specjalista medycyny rodzinnej wyznał, że obecnie sytuacja jest niezwykle trudna i sam nie pamięta, czy kiedykolwiek wcześniej było tak źle. Według lekarza, to pandemia przyczyniła się do tego, że Polacy chcą korzystać z porad specjalistów i mocno interesują się profilaktyką.

Pacjenci chcą się diagnozować!

- Kolejki są tak duże, że pewnie wrócą po kolejne skierowania. Do endokrynologa można na przykład zapisać się na koniec przyszłego roku. I to jest bez sensu. Przez ten czas pacjenci albo umrą, albo pójdą prywatnie do lekarza. A nie o to przecież chodzi – wskazuje lekarz.

Doktor Matyjaszczyk wyznał, że poważna sytuacja jest także na oddziałach rehabilitacji, które z powodu pandemii koronawirusa zostały wyłączone z użytku jako pierwsze. Teraz pacjenci, którzy nie zdążyli wrócić do pełnej sprawności szturmują oddziały, a łóżek nie przybywa.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: SAM JEJ WIDOK NA NIEBIE WYWOŁUJE WIELKĄ GROZĘ. W ŚRODĘ POJAWIŁA SIĘ NAD POLSKĄ. CZYM JEST SUPERKOMÓRKA BURZOWA I JAK POWSTAJE? EKSPERCI ODPOWIADAJĄ