Jak podaje portal "O2", Donald Tusk zdecydował się złożyć wniosek o emeryturę, która należy mu się za czas pracy w Radzie Europejskiej. Z doniesień medialnych wynika, że były premier złożył już stosowny wniosek, choć na wypłatę świadczenia będzie musiał poczekać aż do ukończenia 66. roku życia.

Emerytura w wieku 66 lat

Pod koniec kwietnia tego roku, Donald Tusk osiągnął wiek emerytalny. Lider Platformy Obywatelskiej jest w dość uprzywilejowanej pozycji, bo może liczyć nie tylko na emeryturę wypracowaną w Polsce, ale także na emeryturę unijną.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami emerytura dla urzędników administracji unijnej, przysługuje dopiero po ukończeniu 66. roku życia. Z informacji "Faktu" wynika, że Donald Tusk miał już złożyć wniosek, choć na wypłatę pierwszego świadczenia, należnego mu za 5 lat sprawowania funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, będzie musiał poczekać.

Co ważne, świadczenie to przyznawane jest dożywotnio, a jego wysokość, będzie stanowiła 18,7 procent ostatniego otrzymanego przez Tuska świadczenia z UE. Z wyliczeń wynika, że świadczenie byłego przewodniczącego Rady Europejskiej wyniesie 5 322 euro, co przy obecnym kursie, daje kwotę niespełna 25 tysięcy złotych miesięcznie.

Co ważne, od świadczenia byłego premiera będzie odprowadzany podatek. W 2014 roku Donald Tusk mówił, że ZUS wyliczył mu emeryturę w wysokości przekraczającej 2 tysiące złotych. Polityk będzie mógł się cieszyć świadczeniem, o jakim wiele emerytów może tylko pomarzyć.

Co sądzicie o wysokości świadczeń unijnych?

To też może cię zainteresować: Żona Jana Rulewskiego opowiedziała szczerze o rozwodzie. "Człowiek daje z siebie wszystko, a nie usłyszy nawet dziękuję"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Fakty" podsumowują działalność TVP. Kilka minut bez jakiegokolwiek komentarza wystarczyło, żeby obnażyć prawdę

O tym się mówi: Krzysztof Baranowski nie kryje smutku, mówiąc o stanie Bogumiły Wander. "Nie ma mnie już w jej życiu, choć może zostałem we wspomnieniach"