Jak podaje portal "Interia", wiosenna aura sprzyja spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Niestety spacery po lasach, czy łąkach może skończyć się niemiłym spotkaniem z kleszczami. Pajęczaki przenoszą wiele patogenów, które prowadzą do niebezpiecznych dla człowieka chorób, jak bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. W którym regione Polski należy uważać najbardziej?

W tych regionach naszego kraju, kleszczy jest najwięcej

Kleszcze są pajęczakami występującymi w całej Europie. Można je spotkać na skraju leśnych dróg, łąkach, a także w miejskich parkach, a nawet w przydomowych ogrodach. Strona "Ciemna Strona Wiosny" od kilku lat aktualizują interaktywną mapę, na której zaznaczona jest częstotliwość pojawiania się kleszczy.

Z analizy mapy, która jest aktualizowana przez internautów wynika, że kleszcze dość równomiernie na terenie całego kraju. Stosunkowo niewielkie nagromadzenie kleszczy można dostrzec w centralnej i zachodniej części Polski.

Zapalenie mózgu, gdzie najczęściej się na nie zapada

Nieco inaczej sprawę przedstawiają dane dotyczące kleszczowego zapalenia mózgu. Na tę niebezpieczną chorobę zapada każdego roku od 200 do 300 osób. Najwięcej przypadków notuje się na Podlasiu (45 proc.) oraz w województwie Warmińsko-Mazurskim (25 proc.). Specjaliści wskazują, że ma to związek z występowaniem tu dużej ilości terenów zielonych, które upodobały sobie kleszcze.

kleszcze / YouTube: Onet News
kleszcze / YouTube: Onet News
kleszcze / YouTube: Onet News

Na ukąszenie kleszczy narażony jest każdy, kto spędza czas na łonie natury. Jednak wskazuj się, że szczególnie "atrakcyjne" dla kleszczy są osoby z nadmierną potliwością, niedoborami witaminy B, z grupą krwi A lub używające silnych dezodorantów.

Udało wam się uniknąć ukąszenia kleszcza?

To też może cię zainteresować: Anna Lewandowska pokazała zdjęcie z porodówki. Do Lewych płyną gratulacje. Rodzina ma co świętować

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Białoruś rozpoczyna ćwiczenia gotowości militarnej. W jakim celu "prężą muskuły"

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia o planach Władimira Putina. Czy Rosjanie sięgną po broń biologiczną