Jak przypomina portal "Super Express", prezydent Andrzej Duda wywalczył w 2020 roku drugą i jednocześnie ostatnią kadencję. Polityk nie będzie już mógł ubiegać się o urząd. Choć do kolejnych wyborów prezydenckich zostało jeszcze sporo czasu, już spekuluje się, kto zamieszka w Pałacu Prezydenckim po Andrzeju Dudzie. Sondaż zdradził, kogo Polacy widzieliby na tym stanowisku, gdyby wybory odbywały się dziś.

Wybory prezydenckie

Do wyborów prezydenckich zostały jeszcze trzy lata. Andrzej Duda, który obecnie pełni urząd, nie będzie mógł się po raz trzeci ubiegać o reelekcję. W 2025 roku, Polacy staną przed wyborem zupełnie nowego lokatora Pałacu Prezydenckiego.

Instytut Badań Spraw Publicznych przeprowadził sondaż, w którym pytano o to, na kogo Polacy głosowaliby w czasie wyborów prezydenckich, gdyby te odbywały się dziś. Jako kandydatów przedstawiono: Marka Magierowskiego (PiS), Rafała Trzaskowskiego (PO), Szymona Hołownię (Polska 2050), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) oraz reprezentującego Lewicę Adriana Zandberga.

Rafał Trzaskowski / YouTube: polsatnews.pl
Rafał Trzaskowski / YouTube: polsatnews.pl
Rafał Trzaskowski / YouTube: polsatnews.pl

Kto zamieszkałby w Pałacu Prezydenckim?

Wyniki sondażu wskazują, że nie udałoby się rozstrzygnąć wyborów w pierwszej turze. Do drugiej tury przeszliby kandydaci PO i PiS. Marek Magierowski w pierwszej turze mógłby liczyć na 27,87 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski na 27,59 proc. głosów.

Trzecie miejsce w badaniu zdobył Szymon Hołowania, który mógłby liczyć na poparcie 14,27 proc. głosów respondentów. Dość dużo osób nie było w stanie wskazać na ten moment swojego kandydata - ich odsetek wyniósł 16,16 proc.

Marek Magierski/YouTube @polsatnews
Marek Magierski/YouTube @polsatnews
Marek Magierowski/YouTube @TelewizjaPolvision

Co sądzicie o wynikach najnowszego sondażu?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki w mocnych słowach reaguje na decyzję Rosjan. "To bezpośredni atak na Polskę"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważna wiadomość dla seniorów. Rząd informuje o tegorocznych czternastkach. Kto i kiedy otrzyma

O tym się mówi: Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie przebiera w słowach. Przekazał Rosji "złą wiadomość"