Jak podaje portal "Interia", rosyjski Gazprom podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski. Decyzja ta poprzedzona była odmową strony polskiej w uiszczaniu opłaty za surowiec w rublach. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki, który określił takie dziłanie "bezpośrednim atakiem na Polskę".

Premier Morawiecki reaguje na odcięcie gazu

Premier Mateusz Morawiecki określił decyzję Gazpromu "bezpośredni atak na Polskę". Jednocześnie przypomniał, że nasz kraj już jesienią tego roku uniezależni się całkowicie od dostaw rosyjskiego gazu. Dodał, że decyzja rosyjskiej spółki zapadła tuż po tym, jak polski rząd zdecydował o nałożeniu sankcji na oligarchów oraz firmy pochodzące z Rosji.

Szef rady ministrów zaznaczył, że Polska nie od dziś przygotowywała się na taką możliwość, czego najlepszym dowodem jest budowa terminalu gazowego w Świnoujściu. Morawiecki podkreślił, że Polacy nie odczują skutków "rosyjskiego szantażu". Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, Rosja nie tylko zaatakowała Polskę, ale także "gospodarkę Europy".

PGNiG reaguje na odcięcie gazu

PGNiG wydało w środę komunikat, że dostwy gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego od Gazpromu, zostały wstrzymane. Jednocześnie spółka uspokaja, że nie ma to żadnego wpływu na gaz dostarczany do klientów.

Władze PGNiG wskazały, że zakręcenie gazu przez stronę rosyjską nastąpiło, choć nasz kraj wywoływał się ze zobowiązań zawartych w kontrakcie jamalskim. W związku z tym, zasadne wydaje się uznanie tego kroku za naruszenie kontraktu, a to daje możliwość do dochodzenia roszczeń z tytułu niedotrzymania warunków umowy.

Co sądzicie o decyzji rosyjskiego Gazpromu? Zgadzacie się ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego?

To też może cię zainteresować: W Biełgorodzie doszło do serii eksplozji. Nad miastem widać słup ognia i gęsty dym. Co się wydarzyło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski nie ma dla nas dobrych wiadomości. Jasnowidz wzywa do modlitwy. Z jakiego powodu

O tym się mówi: Ważna wiadomość dla seniorów. Rząd informuje o tegorocznych czternastkach. Kto i kiedy otrzyma