Jak podaje portal "Radio Zet", Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży partii leku z witaminą D. Produkt ten cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Co było przyczyną wycofania produktu ze sprzedaży?

Popularny lek z witaminą D, wycofany ze sprzedaży

GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Vigantol. Jest to preparat z witaminą D w postaci kropli. Jest on stosowany aby zapobiegać krzywicy u wcześniaków, dzieci i dorosłych, a także przy zapobieganiu niedoborom wiamyny D u dzieci i dorosłych. U tych ostatnic stosuje się produkt również w leczeniu osteoporozy.

Ze sprzedaży wycofano Vigantol (Cholecalciferolum), 500 mcg/ml (20 000IU/ml), krople doustne, roztwór o numerze partii L 20CQ046 z terminem ważności do lutego 2025 roku. Podmiotem odpowiedzialnym jest P&G Health Germany GmbH.

Decyzja wydana obecnie, ma związek z tą, jaka zapadła w marcu tego roku. Wówczas ze sprzedaży wycofana została seria leku Viganol o numerze 19KQ193.

Powody wydania decyzji o wycofaniu preparatu Vigantol

Produkt zdecydowano się wycofać z powodu stwierdzenia w pórbkach we wskazanej partii wyniku nie mieszczącego się w zakresie specyfikacji dla produktu w zakresie substancji czynnej.

Decyzja wydana przez GIF ma rygor natchmiastoswej wykonalności. "Działanie ma charakter prewencyjny i dotyczy wszystkich serii produktu leczniczego Vigantol, również nie wykazujących wyników poza specyfikacją, które zostały wyprodukowane przy użyciu substancji pomocniczej o oznaczonym numerze serii.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Co do zasady, ani leki, ani produkty lecznicze nabyte w aptece, nie podlegają zwrotowi. Wyjątek stanowi tu te produkty, co do których wydano decyzję o wycofaniu ich ze sprzedaży w związku z wykrytą w nich wadą.

Posiadacie wycofany ze sprzedaży lek?

To też może cię zainteresować: Ryszard Terlecki szczerze o w przyszłości koalicji i wcześniejszych wyborach. Czy opozycja ma czego się obawiać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Siergiej Ławrow straszy trzecim w historii światowym konfliktem zbrojnym. Chiny zareagowały

O tym się mówi: Andrzej Duda na zdjęciu z dwoma duchownymi. O tej wizycie wiedziało niewielu