Jak przypomina portal "Super Express", Karolina Kaczorowska zmarła 21 sierpnia ubiegłego roku w Londynie, w wieku 91. lat. Urnę z jej prochami sprowadzono do Warszawy 22 kwietnia, a dzień późno spoczęła obok swojego ukochanego męża.

Ostatnie pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej

Choć Karolina Kaczorowska zmarła w sierpiu ubiegłego roku, urna z jej prochami została sprowadzona do Polski dopiero 22 kwietnia tego roku. Do Polski z Wielkiej Brytanii przybyła na pokładzie wojskowego samolotu rządowego. Szczątki byłej pierwszej damy zostały przyjęte na warszawskim lotnisku z honorami.

Wydarzeniu towarzyszyła asysta wojskowa. Z lotniska prochy Karoliny Kaczorowskiej zostały przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Dzień później, w świątyni odbyły się uroczystości żałobne, które prowadził kardynał Kazimierz Nycz. Homilię w trakcie nabożeństw wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Ostatnie pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej/YouTube @TVP Info
Ostatnie pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej/YouTube @TVP Info
Ostatnie pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej/YouTube @TVP Info

Duchowny podkreślił, że dla żony ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego, działalność na rzecz emigrantów była bardzo ważnym celem w życiu. "Poprzez swoje zaangażowanie pracowała na rzecz wzbogacenia dziedzictwa, któremu na imię Polska" - podkreślił ks. Wiesław Lachowicz.

Na uroczystościach ostatniego pożegnania Karoliny Kaczorowskiej pojawił się także prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że choć okoliczności nie są radosne, to cieszy się, że prochy byłej pierwszej damy mogły wrocić do Polski. W trakcie uroczystości odczytane zostały listy m.in. od premiera Mateusza Morawieckiego, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ministra kultury Piotra Glińskiego.

Karolina Kaczorowska/YouTube @magnes TV
Karolina Kaczorowska/YouTube @magnes TV
Karolina Kaczorowska/YouTube @magnes TV

To też może cię zainteresować: Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wydał ważny komunikat dotyczący matur. Wprowadzono nowe wytyczne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Jackowski pełen niepokoju podzielił się swoimi wizjami. Przyszłość naszego kraju nie maluje się w szczególnie jasnych barwach

O tym się mówi: Dominika Kulczyk jest liderką listy najbogatszych Polek. Jakim majątkiem dysponuje