Nad Warszawą da się zauważyć bardzo nietypowo przemieszczający się samolot. Jak donosi Super Express, z wnętrza samolotu realizowane są najświeższe fotografie lotnicze miasta.

Po co nad Warszawą krąży dziwny samolot

Jak informuje ratusz, po doprowadzeniu prac do końca, fotografie będą dostępne dla mieszkańców oraz innych interesantów na stronach internetowych Warszawy.

Samolot rozpoczął rejs na lotnisku Babice. Przemieszczać się ma na poziomie od 1425 do 1489 metrów wysokości, z osiągniętą prędkością mniej więcej 222 km/h. Wykonując fotografie, przebędzie odległość przeszło 2800 kilometrów.

W roku bieżącym, pierwszy raz poza standardowymi zdjęciami pionowymi uzyskane będą dodatkowo cztery zestawy zdjęć ukośnych obrazujących cztery strony świata, a także tak zwana chmura punktów LIDAR w wysokiej rozdzielczości. Do wykonywania tej pracy koniecznością są 3-4 dni bezchmurnej aury.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez BZB UAS (@bzbuas)

Samolot stworzy ponad 165 tys. fotografii. Rozdzielczość lokalna zdjęć, zarówno pionowych jak i ukośnych, wynieść ma 5 cm. Wszystko to w celu stworzenia ortofotomapy.

Ortofoto (znane również jako ortofotografia) to obraz lotniczy, który został skorygowany geometrycznie (ortorektyfikowany), dzięki czemu obraz jest jednolity od krawędzi do krawędzi.

Ortofotomapy są modyfikowane w celu usunięcia efektów terenu (co się dzieje, gdy zrobisz z powierzchni 3D produkt 2D) oraz zniekształceń, które wynikają z obiektywu aparatu i kąta, pod jakim zdjęcie zostało zrobione z samolotu. Celem rektyfikacji orto jest stworzenie obrazu, w którym pomiary odległości są takie same na całym obrazie.

O tym się mówi: Państwo Zełenscy nie widzieli się od przeszło miesiąca. Gdzie przebywa Pierwsza Dama Ukrainy

Zerknij tutaj: Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą na Ukrainę. Spotka się z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim