Jak przypomina portal "O2", od dłuższego czasu towarzyszy nam wysoka inflacja. Ceny rosną w zastraszającym tempie. Niestety przed nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi sytuacja się nie poprawi. Eksperci nie mają złudzeń: te święta będą rekordowo drogie. Polacy szukają oszczędności, gdzie tylko się da.

Drożyzna daje się we znaki Polakom

Polacy tną świąteczne wydatki, jak tylko mogą. "Monday News Polska", powołując się na badania przeprowadzone pod koniec marca przez UCE RESEARCH i Grupę BLIX, wskazuje, że aż 36 proc. badanych chce wydać na święta do 200 zł na osobę. 25,8 proc. deklaruje kwotę mieszczącą się w granicy od 200-300 zł.

13,2 proc. biorących udział w badaniu ankietowanych planuje wydać od 300 do 400 zł, a 8,4 proc. od 400 do 500 zł. Jedynie 4,8 proc. respondentów zadeklarowało, że na święta wyda więcej niż 500 zł na osobę. Co ciekawe, zaledwie 1,6 proc. badanych wskazało, że nie ma dla nich znaczenia, ile wydadzą na święta.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Mniej niż przed rokiem

Większość badanych zadeklarowała, że wyda na tegoroczne Święta Wielkanocne mniej, niż miało to miejsce przed rokiem. 20,1 proc. ankietowanych przyznało, że nie zamierza specjalnie zaciskać pasa. Anna Senderowicz, analityk sektorowy z PKO Banku Polskiego wskazuje, że udział osób nie zamierzających w tym czasie oszczędzać jest nadal spory.

Obniżenie wydatków wymuszają rosnące ceny. Najniższa deklarowana kwota 200 złotych powinna pokryć zakup tradycyjnych świątecznych składników (w tym m.in. jaj, majonezu, sera, masła, czy bakalii).

Koszyczek wielkanocny. Źródło: Youtube Ania i Pitek
Koszyczek wielkanocny. Źródło: Youtube Ania i Pitek
Koszyczek wielkanocny. Źródło: Youtube Ania i Pitek

Zaskoczyły was wyniki sondażu? A ile wy wydacie na zbliżające się święta?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące prognozy dotyczące przyszłorocznej waloryzacji świadczeń. Czy seniorzy będą mieli powody do zadowolenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Koszmarne plany Władimira Putina ujrzały światło dzienne. Tego rosyjski przywódca obawia się najbardziej

O tym się mówi: Rosyjskie wojsko złamało w Czarnobylu praktycznie wszystkie zasady bezpieczeństwa. "To naprawdę szaleństwo"