Jak podaje portal "Super Express", Polacy zastanawiają się, z jak wysoką inflacją będziemy mieli do czynienia. Doktor Sławomir Dudek w rozmowie z tabloidem wskazuje, że może ona dobić nawet do 17 proc., co jest scenariuszem dość ostrożnym. Wysoka inflacja w połączeniu z dużym wzrostem wynagrodzeń może oznaczać, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń może być rekordowo wysoka. Poznajcie szczegóły!

Seniorów czeka rekordowa waloryzacja emerytur w 2023 roku

Dr Sławomir Dudek był gościem programu "Pieniądze to nie wszystko", w którym mówił o możliwej wysokości inflacji i jej przełożenia na przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur. Dr Dudek podkreślił, że NBP zakłada inflację na poziomie 15 proc., a w scenariuszy ostrzegawczym nawet 17 proc.

Dodał, że rosnąca inflacja będzie wywoływała presję płacową, która przekładać będzie się na wysokość wypłacanych wynagrodzeń. W przypadku, kiedy inflacja siągnęłaby poziom 17 proc., a wzrost wynagrodzeń 11,7 proc. oznaczałoby to, że waloryzacja rent i emerytur w marcu 2023 roku mogłaby wynieść nawet 19,34 proc.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Jak wskazuje "Super Express", jeśli faktycznie wskaźnik waloryzacji przekroczy 19 proc, wówczas osoby, których świadczenie wynosi obecnie 1338,44 zł, wzrośnie o rekordowe 258,85 zł. W przypadku seniorów, którzy pobierają emeryturę w kwocie 1550 zł dostaną o 299,77 zł. Dla emerytów otrzymających świadczenie w kwocie 2000 zł, waloryzacja oznaczałby dodatkowe 387 zł. Im wyższe świadczenie, tym większa kwota waloryzacji.

Niepewna przyszłość

Na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP przyznał, że nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zakończy się proces podnoszenia stóp procentowych. Dodał również, że "nie zamierza wypuścić inflacji spod kontroli".

W marcu inflacja w naszym kraju osiągnęła poziom dwucyfrowy - wyniosła 10,9 proc. Oznacza to, że wzrosła ona o 2 pkt procentowe względem lutego. Był to wzrost większy niż zakładały prognozy. Niestety eksperci nie mają dobrych wiadomości. Szczyt inflacyjny wciąż jeszcze przed nami.

Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka
Prezes NBP Adam Glapiński/YouTube @Janusz Jaskółka

Co sądzicie o możliwej waloryzacji przyszłorocznych świadczeń?

To też może cię zainteresować: Pentagon bada sprawę użycia chemikaliów na terenie Mariupola. Czy Rosjanie naprawdę to zrobili

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krzysztof Krawczyk Junior chciałby wystąpić w popularnym show. "Mam predyspozycje i smykałkę"

O tym się mówi: Antoni Królikowski ma kłopoty ze zdrowiem. Przyłapany podczas wizyty w szpitalu. Co się stało