Jak przypomina portal "Super Express", już w najbliższą niedzielę będziemy obchodzili 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94. inne osoby. Przy okazji kolejnej rocznicy dużo mówi się o przyczynach wypadku z 10 kwietnia 2010 roku. Były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych odniósł się do ostatnich słów Jarosława Kaczyńskiego i przyczyn tragedii. Co dokładnie powiedział?

Zbliża się rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku na zawsze zapisze się w polskiej historii. To właśnie wtedy na lotnisku Siewiernyj rozbił się samolot z 96. osobami na pokładzie, wśród których znajdował się między innymi ówczesny prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, a także dowódcy wojs, posłowie, senatorowie, a także członkwie rodziń katyńskich.

Im bliżej kolejnej rocznicy, tym więcej mówi się o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Głos w sprawie zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wskazał w nim, że nie ma wątpliwości, co do tego, że w "Smoleńsku był zamach", a decyzja o nim musiała "zapaść na szczytach Kremla".

Katastrofa smoleńska/YouTube @Nowa Trybuna Opolska | NTO.pl
Katastrofa smoleńska/YouTube @Nowa Trybuna Opolska | NTO.pl
Katastrofa smoleńska/YouTube @Nowa Trybuna Opolska

Maciej Lasek komentuje katastrofę smoleńską

Do sprawy odniósł się również Maciej Lasek, który jest byłym szefem Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych. To on zajmował się katastrofa prezydenckiego samolotu TU-154 M. W wywiadzie udzielonym "Onetowi" po raz kolejny odniósł się do przyczyn katastrofy. Co powiedział?

Maciej Lasek wskazuje, że przyczynami wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku było "jaskrawe" złamanie obowiązujących procedur. "To wszystko zostało zapisane w rejestratorach, obiektywnych źródłach danych. Nie ma pola, by dywagować, że było inaczej" - dodał były szef Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych.

Maciej Lasek/YouTube @Superstacja
Maciej Lasek/YouTube @Superstacja
Maciej Lasek/YouTube @Superstacja

Co sądzicie o sprzecznych opiniach dotyczących wypadku na lotnisku Siewiernyj 10 kwietnia 2010 roku?

To też może cię zainteresować: Rosyjskie wojska na Ukrainie. Zełenski opowiada ONZ o okropnościach rosyjskiej inwazji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kolejne przykre wiadomości płyną z Ukrainy. Mama 4-letniego Saszy odkryła, co stało się z jej synkiem

O tym się mówi: Smutne wieści obiegły media. "Zaledwie kilka dni przed 112 urodzinami" odszedł najstarszy Polak