Jak podaje portal "Wirtualna Polska", do Polaków trafiło już ponad miliard złotych w ramach wypłaty kapitału opiekuńczego. Zdaniem szefowej reosortu rodziny, pracy i polityki społecznej, jest to dowód na sprawny przebieg zarówno procesu składania wniosków, jak i wypłaty świadczenia.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązuje świadczenie wypłacane w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. Rodzice drugiego i kolejnych dzieci mogą skorzystać z niego, między 12. a 35. miesiącem życia dziecka. To od rodzica zależy, czy świadczenie będzie wypłacane przez rok w kwocie 1000 zł miesięcznie, czy też przez okres dwóch lat po 500 zł miesięcznie.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Minister Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory wypłacono ponad 404 tysiące świadczeń. Z szacunków ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że do końca roku ze świadczenia będzie mogło skorzystać około 615 tys. dzieci. Z danych tych wynika, że już dwie trzecie uprawnionych korzysta z pieniędzy.

Dla rodziców jednego dziecka

Rodzice jednego dziecka mogą skorzystać z innej formy wsparcia, jaką jest dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub opiekuna dziennego. Dofinansowanie przewidziano w kwocie do 400 zł, a wnioski o wsparcie można składać już od 1 kwietnia.

"W zaledwie kilka dni rodzice złożyli już ponad 49,8 tys. wniosków o takie dofinansowanie dla ponad 50 tys. dzieci" - wskazała Marlena Maląg, podkreślając, że jest to dowód na to, jak bardzo rodzice wyczekiwali tego rodzaju wsparcia.

Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera

Wnioski o dofinansowanie w maksymalnej kwocie 400 zł można złożyć tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem PUE ZUS. Dofinansowanie ma zostac przyznane od miesiąca, w którym dziecko zacznie korzystać z danej formy opieki, z zastrzeżeniem, że obejmuje to okres nie wcześniejszy niż 1 stycznia 2022 roku.

Co sądzicie o takich formach wsparcia?

To też może cię zainteresować: Papież Franciszek znów zabrał głos w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Jego słowa wywołały w sieci burzę. Internauci nie kryją oburzenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wołodymyr Zełenski wyznaczył delegację do negocjacji z Rosją. Wydał odpowiedni dekret

O tym się mówi: Spór między Krzysztofem Krawczykiem Juniorem i wdową po jego ojcu wciąż trwa. Junior nie został zaproszony na obchody rocznicy odejścia taty