Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ogłosił w niedzielę, że był "głęboko zszokowany" zdjęciami cywilów zabitych w ukraińskim mieście Bucha i wezwał do zrealizowania niezależnego śledztwa. Ukraina tymczasem obciążyła Rosję „masakrą” w Buczy, oznajmiając, że ciała 410 cywilów zostały odebrane z obszarów w większym regionie Kijowa.

Rosja wyparła się tego, że jej żołnierze zabijali cywilów w Buczy, a Moskwa zwróciła się o zawezwanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia tego, co określiła „prowokacją ukraińskich radykałów” w Buczy.

Szef rosyjskiego zespołu negocjacyjnego Władimir Medinski oznajmił, że rozmowy z Ukrainą zostaną ponownie uruchomione w poniedziałek. Szef przedstawicielstwa ukraińskiego David Arakhamia stwierdził, że plany umów są już przygotowane do dyskusji przez prezydentów Ukrainy i Rosji.

Ukraina i Rosja wznowiły dyskusję

Jak donosi "Interia", Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zatwierdził dekret akceptujący skład ukraińskiej reprezentacji do dialogu z Rosją w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, obwieściła w poniedziałek służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Delegację poprowadzi zgodnie z dekretem David Arakhamia, szef ukraińskiej delegacji do negocjacji pokojowych z Rosją. Zgodnie z dekretem, w skład delegacji wejdą: minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Malyuska, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podoliaka, minister obrony Ołeksij Reznikow oraz sześciu innych ukraińskich urzędników. W sobotę Arakhamia oświadczyła, że ​​projekty umów, które były rozpatrywane w trakcie spotkania Ukraina-Rosja w Stambule, są gotowe do dyskusji przez prezydentów Ukrainy i Rosji. W toku bezpośrednich rozmów w Stambule Kijów zasugerował podpisanie nowego międzynarodowego układu o zapewnieniu bezpieczeństwa, który antycypuje obowiązek państw gwarantów do udzielenia Ukrainie pomocy militarnej w przypadku ataku.

O tym się mówi: Ivan Komarenko przebywa w Rosji. Razem z rodziną przychodzi trudne chwile. Co przekazał Polakom

Zerknij: Wołodymyr Zełenski wywołał do tablicy Angelę Merkel. Jego słowa nie pozostawiają złudzeń