Jak podaje portal "Interia", jedynie co 5 Polak zdecydowałby się zaangażować w działania w przypadku agresji obcego państwa na nasz kraj. Co 4 Polak zadeklarował wyjazd za granicę, gdzie szukałby schronienia. Poznajcie szczegóły!

Sondaż nie pozostawia złudzeń

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadził wśród Polaków sonadaż, w którym badano postawy wobec agresji obcego państwa na nasz kraj. 25,8 biorących udział w badaniu respondentów stwierdziło, że szukałoby schronienia z rodziną poza granicami kraju. 24 procent ankietowanych szukałoby bezpieczniejszego miejsca w granicach kraju.

Żołnierze/YouTube @istotne.pl
Żołnierze/YouTube @istotne.pl
Żołnierze/YouTube @istotne.pl

W badaniu zaledwie 8,6 procent opowiedziało się za tym, że czekałoby na powołanie do wojska. 15 procent zadeklarowało, że zabezpieczyłoby posiadany przez siebie majątek. Niespełna 5 procent biorących udział w ankiecie osób oświadczyło, że nie podejmowałoby jakichkolwiek działań.

Wolę wzięcia czynnego udziału w konflikcie zadeklarowało jedynie 20 procent badanych. Zgłosiliby się oni do walki w formacjach wojskowych, paramilitarnych, a także w służbach medycznych. "Rzeczpospolita" wskazała, że wojna na Ukrainie oraz jej okrucieństwo sprawiło, że znacznie spadła liczba osób gotowych stanąć do walki z agresorem atakującym nasz kraj.

Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź
Żołnierze/YouTube @ Łódzki Urząd Wojewódzki Łódź

"Obserwujemy racjonalizację podejścia do wojny, to już nie jest film wojenny, ale życie" - wskazuje Marcin Duma, prezes zarządu IBRIS. Wspomniane badania zostały przeprowadzone 1-2 kwietnia 2022 roku. W ankiecie wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 osób.

Jak oceniacie wyniki badania? Jakiej odpowiedzi udzielibyście, gdyby wam zadano takie pytania?

To też może cię zainteresować: Ryszard Terlecki skomentował postawę Zbigniewa Ziobry. Polityk mówi, że "koalicja jest niesłychanie krucha i zagrożona"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ewa Krawczyk odwiedziła grób ukochanego. Żona Krzysztofa Krawczyka zdobyła się na poruszający gest

O tym się mówi: 4 kwietnia rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwania trafiły już do osób, które powinny stawić się na kwalifikację