Jak podaje portal "Super Express", zdaniem Jarosława Kaczyńskiego konflikt na Ukrainie może rozprzestrzenić się dalej, poza granice w jakich rozgrywa się obecnie. Prezes PiS nawiązał również do raportu komisji smoleńskiej, prowadzącej badania nad katastrofą prezydenckiego samolotu w 2010 roku. Co dokładnie powiedział?

Jarosław Kaczyński o konflikcie na Ukrainie

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego istnieje możliwść, że konflikt, jaki obserwujemy obecnie na Ukrainie, może rozprzestrzenić się na inne kraje. Jednocześnie przyznał, że trudno jest przewidzieć, czy miałoby to charakter "ograniczony", czy przerodziłoby się w konflikt globalny o charakterze III wojny światowej, a wręcz konfliktu nuklearnego.

Jednocześnie przyznał, że wielu ekspertów wskazuje, że "zagrożenie to nie jest szczególnie wysokie". Niemniej jednak obecna sytuacja jest bardzo dynamiczna, a konflikt zbrojny na tyle neprzewidywalny, że nie wiadomo, jaki obrót mogą przyjąć sprawy. Kaczyński stwierdził, że gdyby Rosji udało się szybko zakończyć wojnę, do czego nie doszło, z pewnością konflikt z kolejnymi krajami byłby bardziej ralnym scenariuszem.

Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com

Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości, skuteczne stawianie oporu przez Ukrainę zmusi Władimira Putina i władze Rosji do zawarcia pokoju. To zdecydowanie zachwiałoby pozycją obecnego przywódcy Federacji Rosyjskiej.

Katastrofa Smoleńska

Jarosław Kaczyński w kontekście wojny na Ukrainie wspomniał również o katastrofie smoleńskiej, w której zginął jego brat. Prezes PiS stwierdził, że wojna na Ukrainie dała światu obraz okrucieństwa Rosji, który od lat odrzucano jako prawdziwy.

"Raport podkomisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza udziela odpowiedzi na kluczowe pytania. Światowa opinia publiczna musi się z jego ustaleniami zmierzyć" - stwierdził Kaczyński.

Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com

Dodał, że reżim Putina byłby zdolny do przeprowadzenia ataku na głowę innego państwa. Nie jest bowiem tajemnicą, że rosjanie planowali zabicie ukraińskich polityków, w tym również prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Co sądzicie o najnowszej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego?

To też może cię zainteresować: Konflikt skoczków narciarskich i PZN przybiera na sile. Adam Małysz zabiera głos. "Napisałem Kamilowi SMS-a, czy chce się spotkać"

Zobacz, o czym jeszczepisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsze doniesienia z Czarnobyle. Rosyjscy żołnierze narazili się na promieniowanie. Konsekwencje mogą okazać się fatalne

O tym się mówi: Dawno niewidziany minister Siergiej Szojgu zabrał głos. "Zrealizowano główne zadania pierwszego etapu specjalnej operacji w Ukrainie"