Jak podaje Interia, nowe tablice Głównego Urzędu Statystycznego nie wyglądają optymistycznie pod względem oczekiwanej długości życia obywateli, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Nadmiarowe zgony wśród seniorów zastanawiają

Jak się okazuje, biorąc pod uwagę rok 2020, w 2021 roku seniorzy mają krótsze życie o następne dziewięć miesięcy. Można by zatem wnioskować, że znaczny ubytek seniorów zauważony w ostatnim czasie mógł zaowocować wzrostem średniej emerytury o 3,7% u kobiet i 4,1%, gdy mowa jest o mężczyznach.

Chodzi o seniorów wnioskujących o świadczenie emerytalne, których emerytura wzrosnąć by miała od kwietnia tego roku.

Według głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego, ze względu na nadmiarowe zgony wśród seniorów, długość życia Polaków wróciła do czasów z 2003 roku - Z nowych tablic GUS wynika, że oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się w 2021 r. o kolejne 8-9 miesięcy – łącznie od 2020 r. prawie o 2 lata. Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 roku - tłumaczy ekspert.

O tym się mówi: Bardzo złe wiadomości płyną z Czarnobyla. Media podają, że strefa wykluczenia ogarnięta jest płomieniami. Czy to prawda

Zerknij tutaj: Olena Zełenska zwróciła się z mocnym apelem. Żona ukraińskiego prezydenta ma do społeczności międzynarodowej tylko jedną prośbę