Jak podaje “o2”, do tej pory pojawiło się tam przeszło 31 pożarów. Płomieniami objętych jest również ponad 10 tysięcy hektarów obszarów zalesionych, które okalają nieczynną elektrownię jądrową.

Ukraińskie władze oświadczają, iż rosyjski terror w elektrowni blokuje trudy w celu ujarzmienia pożarów. W sąsiedztwie reaktora jądrowego w Czarnobylu rozgorzały pożary lasów, a Ukraina twierdzi, że rosyjska kontrola nad opuszczoną elektrownią utrudnia próby opanowania płomieni. Pożary najpewniej spowodowała „zbrojna agresja federacji rosyjskiej”, ogłosił parlament, choć nie ustalono, czy był to ostrzał, podłożenie ognia, czy jakiś inny element, który stał się przyczyną wybuchu.

Poważne zagrożenie jądrowe

Pożary takie jak te w promieniu 10 km od zakładu są „szczególnie niebezpieczne”, dodano w oświadczeniu, a Ukraina twierdzi, że jej strażacy nie są w stanie poradzić sobie z pożarami z powodu obecności Rosji.

Władze ukraińskie zapewniają, iż istniejąca wojna ogranicza także próby monitorowania skali promieniowania w Czarnobylu. „Nie ma danych na temat aktualnego stanu zanieczyszczenia radiacyjnego środowiska strefy wykluczenia, co uniemożliwia odpowiednią reakcję na zagrożenia” – dodał Energoatom, ukraiński publiczny koncern jądrowy. „Poziomy promieniowania w strefie wykluczenia i poza nią, w tym nie tylko na Ukrainie, ale także w innych krajach, mogą się znacznie pogorszyć”.


YouTube/TVP Info

Tymczasem ukraińskie służby ratunkowe oficjalnie apelują - W związku z rozpowszechnianiem na portalach społecznościowych oraz w wielu mediach nieprawdziwych informacji o pożarach na dużą skalę w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia i bezwarunkowych (obowiązkowych) przesiedleniach, Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy informuje: od dnia 28 marca o 7:57, według zdjęć satelitarnych emisji ciepła i ich mocy, w Strefie Wykluczenia nie ma pożarów i nie ma też bezwarunkowych (obowiązkowych) przesiedleń. Prosimy nie udostępniać niezweryfikowanych informacji i śledzić zgłoszenia wyłącznie z oficjalnych źródeł!

O tym się mówi: Z życia wzięte. W wieku 5 lat córka potrafi lepiej umalować matkę niż profesjonalna wizażystka

Zerknij: Jacek Kurski opowiedział o szczegółach międzynarodowego teletonu charytatywnego, który odbędzie się dzisiaj

Nie przegap też tego: Andrzej Duda przeżył chwilę niepewności o swój los. “Nie dyskutowałem z tym, taka była decyzja”