Jak przypomina portal "Super Express", już w kwietniu na konta seniorów trafi dodatkowa 13. emerytura. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że dodatkowe pieniądze otrzyma 9,7 mln seniorów. Łączna pula przeznaczona na wypłatę trzynastek wyniesie 13,1 mld zł.

Już niebawem wypłata trzynastek

Trzynasta emerytura, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, trafi do wszystkich osób, które na dzień 31 marca mają ustalone prawo do wypłaty emerytury lub renty, a także pozostałych długoterminowych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jaką kwotę mogą liczyć seniorzy?

Trzynastka wyniesie w tym roku 1338,44 zł, co oznacza, że jest wyższa o 87 zł od świadczenia wypłacanego w zeszłym roku. W przypadku tego dodatkowego świadczenia, nie obowiązuje kryterium dochodowe, co oznacza, że trafi ono do wszystkich seniorów - łącznie jest to 9,7 mln osób.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Bez wniosku

Marlena Maląg przypomniała, że aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku. Zostanie ona przelana automatycznie, razem z kwietniowym świadczeniem. Co ważne, kwota trzynastki nie ulega żadnym potrąceniom, czy egzekucjom. Nie wlicza się ona również do dochodu.

Po raz pierwszy trzynastka trafiła do seniorów w 2019 roku. Została ustawowo wprowadzone jako cykliczne świadczenie, wypłacane raz w roku. Marlena Maląg poinformowała, że od początku funkcjonowania świadczenia na trzynastą emeryturę przeznaczono łącznie ok. 47,8 mld zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Przypominamy, że w tym roku seniorzy mogą liczć na jeszcze jedno dodatkowe świadczenie - czternastą emeryturę. Zasady jej przyznawania będą najprawdopodobniej analogiczne do tych obowiązujących w zeszłym roku. Wówczas obowiązywało kryterium dochodowe i zasada "złotówka za złotówkę", dzięki której seniorzy przekraczający próg i tak mogli liczyć na dodatek, choć pomniejszony o kwotę przekroczenia.

Co sądzicie o wysokości trzynastej emerytury? Będzie ona w stanie pokryć wydatki emerytów?

To też może cię zainteresować: Wojciech Glanc miał wizję na temat losu Władimira Putina. Jak według niego skończy prezydent Rosji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ewelina Bator opowiedziała o niezwykłym doświadczeniu. Miała dostać znak od swojego ukochanego Żory Korolyova

O tym się mówi: Joe Biden ostrzega przed kolejnymi działaniami Władimira Putina. Zagrożona nie tylko Ukraina. O co chodzi