Jak podaje portal "Interia", Państwowy Zakład Higieny opublikował specjalny raport, z którego wynika, co w pierwszej połowie 2021 roku było najczęstszą przyczyną zgonu wśród Polaków. Z dokumentu dowiadujemy się, jakie są powody nadmiarowej liczby zgonów, a także wzrostu śmiertelności wśród chorych cierpiących na konkretne choroby.

Na co najczęściej umierają Polacy?

Z dokumentu przygotowanego przez PZH wynika, że umieralność Polaków w badanym okresie ma trzy główne przyczyny. Pierwszą są choroby układu krążenia, choroby zakaźne i wreszcie, zaburzenia psychiczne. Z raportu wynika, że łącznie w pierwszej połowie ubiegłego roku zmarło łącznie 270 662 osoby, z których 56 897 zmarło na skutek COVID-19 (część na skutek chorób współistniejących).

Największą nadwyżkę zgonów zarejestrowano w przypadku chorób krwi, mechanizmów immunologicznych oraz chorób zakaźnych. Mieliśmy tu do czynienia ze znaczną przewagą, niż miało to miejsce w przypadku pozostałych jednostek chorobowych.

Nadumieralność wzrosła również w związku z zaburzeniami psychicznymi (samobójstwa), a także nadużywaniem alkoholu.

Respirator/YouTube @JORGE HAKIM VISTA: Cardioscience
Respirator/YouTube @JORGE HAKIM VISTA: Cardioscience
Respirator/YouTube @JORGE HAKIM VISTA: Cardioscience

Dlaczego przedwcześnie umieramy?

Obecnie średnia długość życia w przypadku mężczyzn wynosi 72 lata i 80 lat w przypadku kobiet. Nie oznacza to jednak, że każdy może dożyć tego wieku. Część jest wynikiem przyczyn niezależnych, jak wypadki czy morderstwa. Pozostałe wiążą się ze stanem naszego zdrowia.

Najczęstszą przyczyną zgonów w każdej grupie wiekowej są choroby serca (zawały, choroba wieńcowa, niewydolność serca). Specjaliści wymieniają tu również choroby płuc i choroby wątroby.

Ratownicy/YouTube @Centrum Szkoleń Ratowniczych
Ratownicy/YouTube @Centrum Szkoleń Ratowniczych
Ratownicy/YouTube @Centrum Szkoleń Ratowniczych

Nie można pominąć również chorób nowotworowych, które wciąż zbierają tragiczne żniwo. Naukowcy przekonują, że za 1/3 wszystkich chorób nowotworowych odpowiada niezdrowy tryb życia i brak profilaktyki.

Spodziewaliście się, że tak wyglądają przyczyny umieralności w Polsce?

To też może cię zainteresować: Niewiarygodne słowa padły na Jasnej Górze. W tle agresja na Ukrainę. W sieci zawrzało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jennifer Aniston i Brad Pitt widziani razem w Paryżu. Wspólny obiad skończył się kolacją. Co ich łączy

O tym się mówi: Maryla Rodowicz zdecydowała się zdradzić, jak zapamiętała spotkanie z przywódcą Białorusi. Jej relacja zaskakuje