Jak podaje portal "Super Express", w piątek 18 marca odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o obronie ojczyzny. Wśród wielu zapisów ustawy znalazły się te, dotyczące zwiększenia wydatków na armię, a także zwiększenia jej stanu osobowego. Na uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim pojawili się między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak i Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronności

Ustawa o obronności liczy sobie 450 stron i ponad 820 artykułów. Wśród jej zapisów znalazły się te, dotyczące zwiększenia wydatków na obronność, powiększenie stanu osobowego armii, odtworzenie rezerw oraz poprawa możliwości szkolenia żołnierzy. Ustawa wskazuje, że wydatki na obronność nie mogą być niższe niż 2,2 proc. PKB w tym roku, oraz nie mniejsze nić 3 proc. w kolejnym roku.

Podpisaniu ustawy przez prezydenta Dudę towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Uroczystość zorganizowano w Pałacu Prezydenckim, w którym oprócz głowy państwa pojawili się m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS i wiceminister ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz szef MON, Mariusz Błaszczak.

Przy okazji ustawy, prezydent Duda przypomniał świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego. "Modernizacja i stałe zwiększanie gotowości polskiej armii wraz z obecnością wojsk sojuszniczych w naszym kraju, to wielki testament, który pozostawił nam śp. Prezydent Lech Kaczyński" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie swojego wystąpienia.

Jarosław Kaczyński też zabrał głos

W trakcie uroczystości głos zabrał również wicepremier Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem ustawa o obronności pozwoli zbudować taką armię, która będzie w stanie stawić czoła nawet najpoważniejszym zagrożeniom.

Podpisanie odbywa się w sytuacji, w której nasi wschodni sąsiedzi dzielnie stawiają czoła rosyjskiej agresji. Dziś mija 23 dzień, w którym Ukraińcy walczą z najeźdzcą o swoją wolność i niezależność.

Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com
Jarosław Kaczyński. Źródło: youtube.com

Jak oceniacie decyzję prezydenta Andrzeja Dudy?

To też może cię zainteresować: Bulwersująca reakcja parlamentu w Bundestagu na przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Dlaczego Scholz milczał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Popularni wróżbici zdradzają, jaka przyszłość czeka Władimira Putina. Czy czas jego rządów dobiega końca

O tym się mówi: Rynek miasta zapełnił się pustymi wózkami dziecięcymi. Miasto uczciło pamięć dzieci, które padły ofiarą Rosjan