Jak przypomina portal "Wirtualna Polska", od 1 marca podniesiony został próg dochodyw dla osób ubiegających się o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Ile wynosi obecnie? Kto może skorzystać z dodatkowego wsparcia?

500 plus dla niesamodzielnych

Świadczenie zostało wprowadzone w 2019 roku. Mogą z niego skorzystać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Od marca tego roku podniesieniu uległ próg dochodowy, uprawniający do pobierania 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wskazuje, że od marca tego roku próg dochodowy wzrósł do kwoty 1896,12 zł brutto. W dalszym ciągu obowiązywała będzie zasada "złotówka za złotówkę" zgodnie z którą nawet po przekroczeniu progu, możemy otrzymać świadczenie, tyle że pomniejszone o kwotę, o jaką nasze dochody były wyższe od przyjętego kryterium.

Zmiany zostały wprowadzone po waloryzacji rent i emerytur, jaka miała miejsce 1 marca. W tym roku wskaźnik waloryzacji wzrósł o 7 procent i o tyle samo zdecydowano się podnieść kryterium dochodowe dla 500 plus dla osób niesamodzielnych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że świadczenie przysługuje osobom nisamodzielnym od miesiąca, w którym spełniły one wszystkie warunki uprawniające do jego otrzymania. Zastrzega jednak, że nie może to nastąpić wcześniej, niż został złożony odpowiedni wniosek.

Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl
Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl
Minister Marlena Maląg / YouTube: Tysol Pl

Co sądzicie o przyjętym progu dochodowym dla świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości. Na Ukrainie powinna pojawić się "misja pokojowa NATO". Jakie są na to szanse

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Rozenek-Majdan zdradziła Kubie Wojewódzkiemu, jakie jest jej zawodowe marzenie. Do sprawy odniósł się Edward Miszczak

O tym się mówi: Senat USA podjął rezolucję dotyczącą Władimira Putina i jego działań na Ukrainie. Za byli zarówno Demokraci, jak i Republikanie