Jak przypomina portal "Super Express", początek 2022 roku przyniósł wielu seniorom świadczenia bez podatku, co podniosło wysokość wypłacanych ich rent i emerytur. Marzec przyniósł kolejny wzrost, w postaci rekordowo wysokiej waloryzacji. Za miesiąc ich domowe budżety podreperuje 13. emerytura, a w drugiej połowie roku także czternastka.

Większe dochody seniorów

Z pierwszą podwyżką rent i emerytów większość seniorów miała do czynienia w styczniu. To właśnie z pierwszym dniem roku wzrosła kwota wolna od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł. Podatkiem nie są już obciążane świadczenia, które nie przekraczają 2500 zł brutto.

Osoby o minimalnych świadczeniach zyskały miesięcznie 70 zł. Największy wzrost odczuli seniorzy ze świadczeniami w kwocie 2100 zł - zyskali aż 186 zł. Część emerytów z wyższymi świadczeniami zyska również na podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Warto zaznaczyć, że jednocześnie zapisy Polskiego Ładu wprowadziły wyższą składkę zdrowotną i zlikwidowały możliwość odliczenia jej części od podatku. Gdyby nie ten zapis to styczniowe podwyżki rent i emerytur byłby większe.

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur

Pierwszy seniorzy otrzymali już zwaloryzowane renty i emerytury. W marcu bieżącego roku rząd zdecydował, że wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 7 proc. Waloryzacją są objęte wszystkie świadczenia przyznane do końca lutego tego roku.

Osoby, których świadczenie wynosiło w lutym 1025 zł netto, po waloryzacji zyskają dodatkowe 71,75 zł. Dla tych, których emerytura wypłacana jest w kwocie 1270 zł netto, wzrost wyniesie 88,90 zł. Im wyższe świadczenie, tym wyższa również jego waloryzacja.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

13. i 14. emerytura

W kwietniu do seniorów trafi po raz kolejny trzynasta emerytura. Wypłacona zostanie w kwocie stanowiącej równowartość minimalnej emerytury, a więc 1338,44 zł brutto. Nie ma potrzeby składania żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane automatycznie, razem z kwietniową emeryturą.

Rząd zdecydował również o tym, że w tym roku do seniorów trafi ponownie czternastka. Ma zostać wypłacona "późnym latem lub jesienią". Jej wypłata będzie odbywała się prawdopodobnie na podobnych, co w zeszłym roku zasadach.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Można więc spodziewa się obowiązywania progu dochodowego, którego przekroczenie nie będzie wiązało się z utratą czternastki. Obowiązywąć będzie bowiem zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą świadczenie będzie pomniejszane o kwotę, o jaką został przekroczony próg.

Myślicie, że te podwyżki będą w stanie poprawić sytuację seniorów przy wciąż galopującej inflacji?

To też może cię zainteresować: Bardzo ważna wiadomość dla beneficjentów programu 500 Plus. Będą nowe zasady

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Córka Angeliny i Brada przechodzi trudne chwile. Nie potrafi wybrać między mamą a tatą

O tym się mówi: Antek Królikowski mierzy się z ogromną krytyką. Głos w sprawie zabrał również "księdz gwiazd"