Jak przypomina portal "Interia", niedawno premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że seniorzy późnym latem lub jesienią otrzymają dodatkowe czternaste świadczenie. Nie ma jeszcze ustawy wprowadzającej czternastą emeryturę, ale z zapowiedzi polityków wynika, na jakich zasadch może obowiązywać. Czy będzie tak jak z 13. emeryturą?

Seniorzy dostaną w tym roku dwa dodatkowe świadczenia

Już w kwietniu tego roku do seniorów trafi dodatkowe 13. świadczenie. W jego przypadku nie ma kryterium dochodowego, którego przekroczenie uniemożliwiałoby pobranie świadczenia. Nie ma również konieczności składania żadnego wniosku, bo dodatkowa emerytura wypłacana jest automatycznie, razem z kwietniową rentą lub emeryturą.

Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas

Z zapowiedzi wiceszefa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że czternaste świadczenie będzie odpowiadało wysokości najniższej emerytury. Oznacza to, że po marcowej waloryzacji będzie wynosić 1338,44 zł. Jeśli powtórzone zostaną zapisy z zeszłorocznej ustawy, to w przypadku 14. emerytury będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Dodatkowo można się spodziewać wprowadzenia zasady złotówka za złotówkę, zgodnie z którą osoby, które przekroczą przyjęty próg będą miały pomniejszone świadczenie dokładnie o kwotę, o jaką został on przekroczony. Na pełną kwotę mogły liczyć te osoby, których świadczenie nie przekraczało 2900 zł. Powyżej tej kwoty, następowało zmniejszenie wysokości 14. emerytury.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Nic jednak nie jest przesądzone, przynajmniej do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona odpowiednia ustawa.

Jak waszym zdaniem powinna wyglądać kwestia wypłaty czternastej emerytury?

To też może cię zainteresować: Paweł Kukiz nie przebiera w słowach. "Ogromna część Polaków nie dojrzała do idei, którą niosę". Czy zdecyduje się porzucić politykę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Szpak zaskoczył wszystkich niespodziewaną metamorfozą. W takiej fryzurze aż trudno go rozpoznać

O tym się mówi: Bardzo smutne wieści na temat zaginionych Aleksandry i Oliwii. 52-latek usłyszał zarzut. O co chodzi