Jak przypomina portal "Interia", niedawno premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że seniorzy późnym latem lub jesienią otrzymają dodatkowe czternaste świadczenie. Nie ma jeszcze ustawy wprowadzającej czternastą emeryturę, ale z zapowiedzi polityków wynika, na jakich zasadch może obowiązywać. Czy będzie tak jak z 13. emeryturą?
Seniorzy dostaną w tym roku dwa dodatkowe świadczenia
Już w kwietniu tego roku do seniorów trafi dodatkowe 13. świadczenie. W jego przypadku nie ma kryterium dochodowego, którego przekroczenie uniemożliwiałoby pobranie świadczenia. Nie ma również konieczności składania żadnego wniosku, bo dodatkowa emerytura wypłacana jest automatycznie, razem z kwietniową rentą lub emeryturą.
Z zapowiedzi wiceszefa resortu pracy, rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda wynika, że czternaste świadczenie będzie odpowiadało wysokości najniższej emerytury. Oznacza to, że po marcowej waloryzacji będzie wynosić 1338,44 zł. Jeśli powtórzone zostaną zapisy z zeszłorocznej ustawy, to w przypadku 14. emerytury będzie obowiązywało kryterium dochodowe.
Dodatkowo można się spodziewać wprowadzenia zasady złotówka za złotówkę, zgodnie z którą osoby, które przekroczą przyjęty próg będą miały pomniejszone świadczenie dokładnie o kwotę, o jaką został on przekroczony. Na pełną kwotę mogły liczyć te osoby, których świadczenie nie przekraczało 2900 zł. Powyżej tej kwoty, następowało zmniejszenie wysokości 14. emerytury.
Nic jednak nie jest przesądzone, przynajmniej do momentu, kiedy nie zostanie uchwalona odpowiednia ustawa.
Jak waszym zdaniem powinna wyglądać kwestia wypłaty czternastej emerytury?
To też może cię zainteresować: Paweł Kukiz nie przebiera w słowach. "Ogromna część Polaków nie dojrzała do idei, którą niosę". Czy zdecyduje się porzucić politykę
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Szpak zaskoczył wszystkich niespodziewaną metamorfozą. W takiej fryzurze aż trudno go rozpoznać
O tym się mówi: Bardzo smutne wieści na temat zaginionych Aleksandry i Oliwii. 52-latek usłyszał zarzut. O co chodzi