Jak podaje portal "O2", trudna i napięta sytuacja za wschodnią granicą kraju wznowiła dyskusje na temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Wiele osób zastanawia się, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem przywrócenie obowiązkowego poboru. Głos w sprawie zabrali politycy i żołnierze.

Czy czeka nas powrót obowiązkowej służby wojskowej?

Od ponad 10 lat nie ma w Polsce obowiązku dobycia zasadniczej służby wojskowej. Wiele osób zastanawia się, czy w obecnej napiętej sytuacji nie byłoby dobrym rozwiązaniem przywrócenie tego obowiązku. Dziennikarze "Faktu" zapytali o to polityków i generałów.

Żołnierze/YouTube @istotne.pl
Żołnierze/YouTube @istotne.pl
Żołnierze/YouTube @istotne.pl

Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka wprowadzanie takiego rozwiązania nie może być pochopne. Wojskowy zwraca uwagę, że konieczne jest dokładne przemyślenie sprawy i poprzedzenie jej dokładnymi analizami. W jego opinii dobrym rozwiązaniem mógłby być w tej sytuacji "ogrniczony pobór, w celu uzupełnienia strat na wypadek wojny".

Odmiennego zdania jest generał Stanisław Koziej, który nie sięgąłby ponownie po obowiązek odbycia zasadniczej służby wojskowej. Zdaniem członka sejmowej Komisji Obrony Narodowej Waldemara Andzela ożna zastanowić się nad takim rozwiązaniem, choć jest to bardziej kwestia przyszłości niż chwili obecnej.

Poseł Zjednoczonej Prawicy, Bartosz Kownacki uznał, że powrót obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej jest mało prawdopodobny. A już z pewnością nie w takiej formie, w jakiej odbywała się ona przed zniesieniem obowiązku jej odbycia.

Bartosz Kownacki/YouTube @Janusz Jaskółka
Bartosz Kownacki/YouTube @Janusz Jaskółka
Bartosz Kownacki/YouTube @Janusz Jaskółka

A wy, co o tym sądzicie? Jesteście za wprowadzeniem zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej, czy nie?

To też może cię zainteresować: Adam Niedzielski zapowiada ważny krok w sprawie obostrzeń. Czy maseczki przestaną być naszą codziennością

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odbyła bardzo ważne spotkanie. Nikt nie spodziewał się, że nagle stanie się coś takiego

O tym się mówi: Wyścig z czasem o życie modelki i piłkarza trwa. Magda Stępień ostro o Jakubie Rzeźniczaku. Padły bardzo gorzkie słowa