Jak przypomina portal "Super Express", niespełna miesiąc temu program 500 plus został przeniesion do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Środki z ZUS trafiają już do rodziców. Jak podkreśla prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska podległa jej jednostka robi wszystko, aby pieniądze jak najszybciej trafiły na konta rodziców.

Wypłata nowego 500 plus

W programie 500 plus zaszły spore zmiany. Obecnie wniosek o świadczenie może być składany tylko drogą elektroniczną. Prof. Uścińska podkreśla, że jest to rozwiązanie wyjątkowo wygodne dla rodziców, którzy bez wychodzenia z domu, niezależnie od pory dnia i nocy, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego.

500 plus / YouTube: Kutno Tv
500 plus / YouTube: Kutno Tv
500 plus / YouTube: Kutno Tv

Także minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśla, że składanie wniosków tylko drogą elektroniczną jest spełnieniem oczekiwań rodziców. Jej zdaniem to szybszy i wygodniejszy sposób wystąpienia o wypłatę świadczenia. Zaznaczyła również, że każdy, kto będzie miał problem ze złożeniem wniosku o 500 plus, może skorzystać z pomocy pracowników lokalnych oddziałów ZUS.

Rodzice, którzy powitali na świecie dziecko, mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze w okresie trzech miesięcy od jego narodzin - wówczas otrzymają oni świadczenie z wyrównaniem od dnia urodzin.

500 plus. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
500 plus. Źródło: Youtube Jeden z Wielu
500 plus. Źródło: Youtube Jeden z Wielu

Rodzice, którzy już pobierają takie świadczenie, wniosek na nowy okres rozliczeniowy (liczony od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku) będą mogli złożyć wniosek do ZUS już w dniu 1 lutego. Złożenie wniosku możliwe będzie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), portal emp@tia oraz bankowości elektronicznej.

Co sądzicie o takiej drodze ubiegania się o świadczenie wypłacane w ramach programu 500 plus?

To też może cię zainteresować: Maciej Dowbor zaczyna mówić o rozwodzie. Czy jego słowa oznaczają koniec jego małżeństwa z Joanną Koroniewską

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśm w ostatnich dniach: Prognoza pogody na najbliższy czas nie napawa optymizmem. Komu najbardziej dokuczą warunki pogodowe

O tym się mówi: ZUS planuje kolejne podzwyżki. To bardzo zła wieść dla pewnej grupy społecznej