Jak podaje portal "O2", już niebawem przedsiębiorcy znów będą musieli głębiej sięgnąć do portfeli. Wzrosnąć mają składki ZUS. Z jakiego powodu rosną?

Wyższe składki do ZUS

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, które stanowi podstawę do wyliczenia wysokości składki zdrowotnej. Z danych tych wynika, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6221,04 zł.

To właśnie na podstawie tych danych będzie wyliczana składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wysokie średnie wynagrodzenie oznacza wzrost kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorców.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wyliczająć składkę zdrowotną bierze się 75 procent przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że teraz 9-procentowa składka zdrowotna będzie wynosić aż 4665,78 zł.

To nie koniec złych wieści

Rośnie nie tylko wysokość składki zdrowotnej, ale także pozostałe składki, w tym emerytalna wzrosła o 77,65 zł (z 615,93 na 693,58 zł), rentowa wzrosła o 32,26 zł (z 252 na 284,26 zł), chorobowa jest wyższa o 9,74 zł (z 77,31 na 87,05 zł), a także wypadkowa, która wzrosła o 6,64 zł (z 52,7 na 59,34 zł).

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Trzeba przyznać, że nowy rok nie jest łatwy dla nikogo. Wszechobecna drożyzna, wzrost rachunków za prąd i gaz, podwyżki składek i w końcu zamieszanie związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Przepisy tego ostatniego nie są jasne nie tylko dla przeciętnego Polaka, ale także specjalistów w dziedzinie księgowości.

Co sądzicie o rosnących składkach?

To też może cię zainteresować: Św. pamięci Kamil Durczok nie sporządził testamentu. Czy jego syn przejmie spadek wraz z długami. Padła ostateczna decyzja

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maciej Dowbor zaczyna mówić o rozwodzie. Czy jego słowa oznaczają koniec jego małżeństwa z Joanną Koroniewską

O tym się mówi: Książę Harry chce przybyć do Anglii z dziećmi, ale pod pewnym warunkiem. O co chodzi