Jak podaje portal "Super Express", jeśli chcemy skorzystać z dodatku osłonowego, powinniśmy jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do gminy. Można to zrobić osobiście, a także drogą pocztową lub elektroniczną. Do kiedy należy złożyć wniosek?

Dodatek osłonowy

W ostatnich miesiącach mierzymy się z galopującą inflacją i wszechobecną drożyzną. Więcej płacimy nie tylko za produkty i osługi, ale także rachunki za energię elektryczną i gaz. Aby nieco ulżyć Polakom w tej trudnej sytuacji, rząd zdecydował się na wprowadzenie zasiłku osłonowego. Ma być on wypłacany w dwóch ratach lub w całości - uzależnione jest to od terminu zgłoszenia wniosku.

Świadczenie osłonowe wypłacane ma być za okres od 1 stycznia do 31 grudnia bieżącego roku. Dla osób, które wniosek złożą do 31 stycznia, będzie on wypłacony w dwóch ratach. Pierwsza trafi do nich przed ostatnim dniem marca. W przypadku osób, które złożą wniosek po tym terminie, wówczas wypłata będzie miała charakter jednorazowy.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności360

Wniosek o dodatek osłonowy liczy podstawowo 7 stron. Wypełniające go osoby proszone są o podanie dokładnych danych wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego, numer konta bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze. Dodatkowo podajemy, w jaki sposób ogrzewamy nasz dom lub mieszkanie.

Zadanie dla gminy

Gminy są tymi organami, które ustawodawca zobligował do ustalenia dochodu osób ubiegających się o świadczenie. Kwota wsparcia, jaka zostanie nam przyznana uzależniona jest od ilości członków w gospodarstwie domowym, a także od dochodu na osobę. Najmniej można otrzymać 400 zł, najwięcej 1150 zł.

Przyjęty próg dochodowy w przypadku dodatku osłonowego wynosi 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł w gospodarstwach dwu- lub więcejosobowych. Jeśli nasze dochody przekraczają założony próg, nie oznacza to, że nie możemy liczyć na dodatek osłonowy.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Jest on bowiem przyznawany na zasadzie "złotówka za złotówkę". Zgodnie z tą zasadą dodatek osłonowy będzie pomniejszany o kwotę przekroczenia przyjętego progu. Ustawodawca zastrzegł, że najniższa kwota wypłaty dodatku po przekroczeniu progu, będzie wynosiła 20 zł.

Złożyliście już wniosek o dodatek osłonowy?

To też może cię zainteresować: Teresa Werner przeżywa bardzo trudne chwile. Prosi fanów o modlitwę. Co się wydarzyło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dagmara Kaźmierska zaskoczyła szczerym wyznaniem. Sprawę komentuje jej syn. Czy królowa życia ma szansę na spełnienie swojego największego marzenia

O tym się mówi: 799-448-084 ten numer warto mieć pod ręką. Z jakiego powodu warto go zapamiętać