Jak podaje portal "O2", cyberprzestępcy nie próżnują i co rusz szukają sposobu, żeby skutecznie działać. Choć wiele mówi się o fałszywych SMS-ach, to nadal nie brakuje osób, które klikają w zamieszczone w takich wiadomościach linki i tracą z konta często wszystkie oszczędności życia. Na szczęście istnieją sposoby walki z tego rodzaju zagrożeniami.

Oszuści nie próżnują

Wielu z nas zapewne nie raz otrzymało fałszywą wiadomość SMS, w której proszeni byliśmy o dopłatę niewielkiej kwoty w związku ze wstrzymaną przesyłką, czy niedopłaconym w pełni rachunkiem telefonicznym. Pierwszym, co powinniśmy zrobić, kiedy dostaniemy taką wiadomość, to w żadnym razie nie klikać w dołączone do niej linki.

Po drugie, należy zapamiętać ten numer telefonu: 799-448-084. Nadkom. Małgorzata Sokołowska przekonuje, że jest on niezwykle przydatny z cyberoszustami. Kiedy dostaniemy fałszywą wiadomość próbującą wyłudzić od nas pieniądze i dane, powinniśmy "przekazać" ją pod wskazany numer. Ważne, aby wysłać całą wiadomość, jaka do nas dotarła od przestępców.

Wysłaną przez nas wiadomością zajmą się analitycy z CERT Polska. Jeśli domena zostanie przez nich uznana za niebezpieczną, wówczas dopiszą ją do listy ostrzeżeń. Nadkom. Małgorzata Sokołowska podkreśla, że nasze zgłoszenie może pomóc ocalić wielu innych. Więcej informacji o liście znajdziecie tutaj.

Pod zły numer

Także nadkom. Małgorzata Sokołowska otrzymała na swój służbowy numer wiadomość od cyberoszustów, którzy informowali ją o wstrzymaniu przesyłki w związku z niedopłatą wynoszącą 4,27.

Policjantka postanowiła podzielić się odpowiedzią, jaką wysłała do próbujących naciągnąć ją przestępców. Znajdziecie ją na zdjęciu poniżej.

Wiadomość od cyberprzestępców i odpowiedź policjantki/Instagram @z_pamiętnika_policjantki
Wiadomość od cyberprzestępców i odpowiedź policjantki/Instagram @z_pamiętnika_policjantki
Wiadomość od cyberprzestępców i odpowiedź policjantki/Instagram @z_pamiętnika_policjantki

Dostaliście fałszywą wiadomość SMS podobnej treści? Zgłosiliści ją gdziekolwiek?

To też może cię zainteresować: Minister Zdrowia nie ma dla Polaków dobrych wieści. Porażający wzrost liczby nowych zakażeń. Pojawiają się nowe restrykcje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Bożena Marki. Jej telewizyjna kariera trwała zaledwie kilka lat. Z jakiego powodu skończyła się tak szybko

O tym się mówi: Sprawę Dariusza O. przejęła już prokuratura. Jakie konsekwencje może ponieść teść Antka Królikowskiego