Jak podaje portal "Super Express", w środę 19 stycznia szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o 30 586 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jest to aż 90 procentowy wzrost względem danych z analogicznego okresu ubiegłego miesiąca. Coraz więcej wykrywa się zakażeń wariantem Omikron. Pojawiły się nowe rekomendacje i obostrzenia.

Piąta fala epidemii przybiera na sile

Ostatniej doby liczba nowowykrytych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 30 tysięcy przypadków. Porównując dane tydzień do tygodnia, mamy do czynienia z wzrostem liczby zakażonych osób o 90 procent. Niestety szef resortu zdrowia nie ukrywa, że w kolejnych dniach liczba osób z Covid-19 może pobić kolejne rekordy.

Rośnie także udział wariantu Omikron w sekwencjonowanych próbkach. Na ten moment wynosi on blisko 20 procent. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Omikron coraz mocniej wypiera dotychczas dominujący wariant Delta. Dodał również, że taki sam scenariusz realizował się w innych krajach Zachodniej Europy, gdzie Omikron pojawił się najpierw.

Nowe obostrzenia

Minister Zdrowia zdecydował się na wprowadzenie pracy zdalnej w administracji publicznej. Zaapelował też do wszystkich pracodawców, aby tam, gdzie wykonywanie pracy zdalnej jest możliwe, wprowadzono właśnie taki system pracy. Adam Niedzielski zapowiedział również, że już w piątek ma zostać przedstawiony pakiet rozwiązań.

Jednym z nich ma być możliwość testowania się w aptekach, a także bezpośrednie badanie a nie telefoniczną poradę w odniesieniu do konkretnych grup wiekowych. Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że w najbliższych dniach należy spodziewać się jeszcze dynamiczniejszych wzrostów.

"Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą można powiedzieć nie mieliśmy do tej pory do czynienia" - powiedział minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia nie ukrywa, że jeśli przy 20 procentowym udziale Omikronu mamy do czynienia z tak dużymi wzrostami, to sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna. Już w przyszłym tygodniu możemy przekroczyć liczbę 50 tysięcy przypadków.

Jakie emocje budzą w was najnowsze dane zakażeń koronawirusem podane przez Ministra Zdrowia?

To też może cię zainteresować: Michał Wiśniewski podzielił się radosną nowiną. Na to lider Ich Troje czekał od dawna. Co się stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sprawę Dariusza O. przejęła już prokuratura. Jakie konsekwencje może ponieść teść Antka Królikowskiego

O tym się mówi: Prezydent Andrzej Duda chce pomóc rządowi w naprawie Polskiego Ładu. Jego przedstawiciel zdradza szczegóły