Jak podaje portal "Super Express", wszechobecna drożyzna nie ominie również kwestie pochówku zmarłych. Firmy pogrzebowe szykują się do podniesienia stawek. Ich właściciele wskazują, że wzrost cen gazu, energii elektrycznej czy też drewna w końcu przełoży się także na wzrost cen ostatniego pożegnania. Podwyżki nie będą małe, bo mogą sięgnąć nawet 30 procent.

Wzrost cen pogrzebów

Średni koszt pogrzebu już niebawem może wzrosnąć do nawet 5,5 tysiąca zł. Ma to wynikać w sposób bezpośredni ze wzrostu cen gazu, prądu, drewna i szalejącej wokół inflacji. Prezes Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak podkreślił, że firmy pogrzebowe nie są już w stanie zachować obecnych cen.

W rozmowie z "Onetem" Czyżak wskazuje, że choć posiada panele fotowoltaiczne jego rachunki za energię elektryczną wzrosły o 300 proc. Wzrost cen gazu przekłada się na wzrost kosztów kremacji, a rosnące ceny drewna na ceny trumien. Czyżak podkreśla, że wzrost cen pogrzebów jest nieuchronny.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polskie Radio Kielce
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polskie Radio Kielce
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Polskie Radio Kielce

Czy zasiłek pogrzebowy wystarczy na pokrycie kosztów pogrzebu?

Zła wiadomość dla osób muszących pochować swoich bliskich jest taka, że najprawdopodobniej w tym roku koszty pogrzebu przekroczą wysokość wypłacanego przez państwo zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4 tys. zł. Jeśli faktycznie ceny w branży pogrzebowej wzrosną o 30 proc., to średni koszt pogrzebu wyniesie około 5,5 tysiąca zł.

Warto zaznaczyć, że ceny pogrzebów mogą być różne w zależności od regionu, tak jak ma to miejsce teraz. Niestety w najbliższym czasie nie należy spodziewać się podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego, która mogłaby pokryć rosnące koszty pochówku.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP

Jak myślicie, czy wzrost cen pochówku skłoni rząd do podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Żona ministra Łukasza Schreibera zdradziła, jak wygląda życie w cieniu znanego męża. Takich słów nikt się nie spodziewał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zygmunt Chajzer ostro o służbie zdrowia. "Wszystko jest odkładane na później przez pandemię"

O tym się mówi: Córka Marty i Michała Wiśniewskich na studniówce wyglądała obłędnie. Marta pokazała zdjęcia