Jak podaje portal "Super Express", Ministerstwo Finansów na specjalnym spotkaniu ujawniło, na jaką waloryzację w przyszłym roku mogą liczyć seniorzy. Czy emeryci mają powody do zadowolenia?

Waloryzacja 2022

Już w marcu przyszłego roku świadczenia wypłacane seniorom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i KRUS będą wyższe. Dzięki przedstawieniu projektu ustawy budżetowej na 2022 rok wynika wiadomo o ile mogą wzrosnąć przyszłoroczne emerytury.

Pierwsze prognozy wskazywały, że waloryzacja osiągnie poziom 4 proc. Kolejne dane wskazywały, że przekroczy wartość 4 proc. Z informacji przedstawionych przez ministra Tadeusza Kościńskiego i wiceministra Sebastiana Skuzę wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 104,89 proc.

Komentując te doniesienia Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego wskazał, że można zakładać, że waloryzacja przekroczy 5 proc. - jego zdaniem może nawet osiągnąć 5,5 proc. Jednocześnie ekspert przypomniał, że ostateczna wysokość poznamy dopiero na początku przyszłego roku.

Jak co roku, waloryzacja świadczeń nastąpi 1marca. Wskaźnik waloryzacji obliczany jest na podstawie średniej rocznej inflacji produktów i usług nabywanych przez seniorów oraz 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Waloryzacja to nie wszystko

Na budżet seniorów mają również wpłynąć założenia Polskiego Ładu. Wszystko w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Podniesienie jej będzie najbardziej korzystne dla osób, których świadczenia wynoszą około 2 tys. zł - oni zyskają około 170 zł miesięcznie.

Zwolnieni z konieczności płacenia podatku dochodowego mają być także pracujący seniorzy. Jeśli senior zdecyduje się pozostać aktywna zawodowo, nie będzie obciążany podatkiem, a w przyszłości jego świadczenie będzie wyższe.

Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze. Źródło: Youtube Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że w 2022 roku czeka nas kolejna rekordowa waloryzacja świadczeń?

To też może cię zainteresować: Smutny finał reanimacji 11-letniej dziewczynki w jednej z polskich przychodni. Przyczyny nie mieszczą się w głowie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Scenariusz przedterminowych wyborów coraz bardziej realny? Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości podaje możliwą datę

O tym się mówi: Martyna Wojciechowska definitywnie zamknęła ważny rozdział w życiu. Ten krok wymownie o tym świadczy. O co chodzi