Jak podaje portal "Super Express", Prawo i Sprawiedliwość nie ma łatwej sytuacji. Niestabilna większość po odejściu posłów partii Jarosława Gowina i widoczny spadek notowań partii w sondażach to główne bolączki obozu władzy. Czy to oznacza, że scenariusz przedterminowych wyborów jest coraz bardziej realny. Głos w sprawie zabrał Ryszard Terlecki.

Trudna sytuacja PiS-u

Prawo i Sprawiedliwość wciąż ma większość w Sejmie, co udowodniły głosowania w trakcie ostatniego posiedzenia. Jest to jednak niezwykle krucha większość, która w każdej chwili może się rozpaść. Już niebawem obóz władzy stanie przed ważnym testem, jakim ma być głosowanie wniosku opozycji o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Cytowany przez "Super Express" Ryszard Terlecki przyznał, że jeśli doszłoby do odwołania Witek, konieczne mogłoby się okazać przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Jeśli wniosek opozycji uzyskałby większość, jedynym rozwiązaniem byłoby złożenie wniosku o samorozwiązanie Sejmu. Wybory mogłyby się odbyć wczesną wiosną.

Ryszard Terlecki/YouTube @KORWiN vs UE i SEJM
Ryszard Terlecki/YouTube @KORWiN vs UE i SEJM
Ryszard Terlecki/YouTube @KORWiN vs UE i SEJM

W swoim felietonie opublikowanym w nowohuckim "Głosie", Terlecki jednocześnie uspokaja, że PiS dysponuje obecnie większością, która pozwala zajmować się pracą na rzecz kraju i odsuwa myśli o konieczności prowadzenia wcześniejszej kampanii wyborczej.

O wcześniejszych wyborach przeprowadzonych wiosną przyszłego roku mówił również Jarosław Gowin. W wywiadzie udzielonym "Super Expresowi" lider Porozumienia wskazywał, że do przedterminowych wyborów parlamentarnych skłania się prezes PiS. Zdaniem Gowina Jarosław Kaczyński obawia się, że przegra wybory w 2023 roku po tym, jak opinia publiczna pozna kondycję finansów państwa.

Jarosław Gowin/YouTube @Wprost
Jarosław Gowin/YouTube @Wprost
Jarosław Gowin/YouTube @Wprost

Myślicie, że scenariusz przedterminowych wyborów jest faktycznie realny?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie powrotu dzieci do szkół. Jakie plany wobec uczniów ma rząd

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Na dowodach osobistych pojawił się nowy symbol. Wymieniający dokument nie kryją zaskoczenia. Co oznacza ten dodatkowy znak

O tym się mówi: Anna Cieślak i Edward Miszczak dostali wyjątkowy prezent ślubny. Co nim było i kto im go wręczył