Nie da się ukryć, że blaszaki to nieodzowny element działek w naszym kraju. Wiele osób wykorzystuje je jako składziki na sprzęt, czy też jako prowizoryczne garaże. Jak się jednak okazuje, zdecydowana większość takich blaszaków nie została w żaden sposób zarejestrowana w urzędzie, a to może skutkować poważnymi problemami.

Wiele blaszaków zniknie z działek?

Jak informuje portal Money, do tej pory organy administracji architektoniczno – budowlanej niezbyt zwracały uwagę na problem blaszaków, bowiem były one stawiane niemal na wszystkich działkach w naszym kraju.

Okazuje się jednak, że prawo budowlane wprowadzone 7 lipca 1994 roku wymagało, uzyskania pozwolenia na postawienie na swojej działce blaszaka. Nie trzeba było jednak zgłaszać tego faktu do urzędu w sytuacji gdy blaszak był stawiany tylko na czas budowy domu. Następnie po zmianach z 2017 roku, blaszak bez rejestracji mógł zostać postawiony na działce na czas 180 dni.

Następnie przepisy dopuszczały budowę niektórych małych budynków jedynie po zgłoszeniu tego faktu do urzędu, bez oczekiwania na uzyskanie pozwolenia. Można było tak wybudować na działce np. dwa budynki gospodarcze, altany lub wiaty, których powierzchnia nie przekraczała 10 metrów kwadratowych na każde 100 metrów kwadratowych działki.

Nowe prawo

Okazuje się jednak, że zdecydowana większość osób nie wykonała nawet zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, w chwili gdy stawiała wspomniane budynki na swojej działce. Co więcej, wiele z tych budynków nie spełnia w żaden sposób wymogów bezpieczeństwa, a więc zostały one postawione nielegalnie.

Jak się okazuje, nowe przepisy w dość znacznym stopniu mogą rozwiązać problem blaszaków stawianych samowolnie. Postępowanie legalizacyjne w znacznie uproszczonej formie dotyczyć będzie budynków, które zostały postawione więcej niż 20 lat temu.

Jednak uzyskanie legalizacji takiego budynku będzie wymagało przedstawienia między innymi dokumentów z inwentaryzacji geodezyjnej, a także prawa do nieruchomości oraz ekspertyzę, która zawiera orzeczenie odnoszące się do bezpieczeństwa budynku.

Blaszaki znikną z działek? / YouTube:  Zebedeusz Zwiadowca
Blaszaki znikną z działek? / YouTube: Zebedeusz Zwiadowca

Jak informował portal "Życie": OGROMNE WYDARZENIE W ŻYCIU MACIEJA KOTA! ZNANY SKOCZEK MA OGROMNE POWODY DO RADOŚCI. PŁYNĄ GRATULACJE OD FANÓW

Przypomnij sobie: POWALAJĄCE WIEŚCI Z BRYTYJSKIEGO DWORU! KSIĄŻĘ KAROL I CAMILLA MAJĄ WSPÓLNEGO, „UKRYWANEGO” PRZED ŚWIATEM SYNA? NA JAW WYPŁYNĘŁY ZDJĘCIA MĘŻCZYZNY

Portal "Życie" pisał również: CENY W WIELU POLSKICH MIEJSCOWOŚCIACH MOCNO POSZYBOWAŁY W GÓRĘ! TURYŚCI NIE KRYJĄ ZASKOCZENIA CENAMI, JAKIE WINDUJĄ USŁUGODAWCY

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: PRZEŚMIESZNA SYTUACJA NA ANTENIE „DZIEŃ DOBRY TVN”. NAJNOWSZE WYDANIE ŚNIADANIÓWKI DOPROWADZIŁO WIDZÓW DO ROZPUKU! PROWADZĄCY WPADLI W GŁUPAWKĘ