Jak kierowcy doskonale wiedzą, każda osoba, która posiada prawo jazdy przez czas dłuższy niż rok może otrzymać maksymalne 24 punkty karne. Przekroczenie tej puli skutkuje zabraniem prawa jazdy i koniecznością przechodzenia kursu oraz zdawania egzaminu, aby dokument został zwrócony.

Bardzo ważna kwestia!

Warto także zaznaczyć, że nałożone na nas punkty karne wygasają po roku od ich naruszenia lub też po ukończeniu dodatkowego szkolenia, które możemy zrealizować w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Na takie szkolenie można zapisać się raz na pół roku, a po jego ukończeniu z naszego konta znika 6 punktów karnych.

Jak przekazuje portal Lelum, okazuje się, że w ubiegłym roku aż 5,5 tysiąca Polaków zostało pozbawionych swojego prawa jazdy, bowiem przekroczyli wspomniane 24 punkty. Jak się jednak okazuje, każdy z nas w prosty sposób może skontrolować ile punktów karnych otrzymał w ostatnim czasie.

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Obecny stan naszych punktów karnych możemy sprawdzić za pomocą profilu zaufanego logując się w aplikacji mObywatel, bądź też na stronie gov.pl. Na rządowym portalu wystarczy przejść do zakładki „Usługi dla obywatela”, potem przejść do „Kierowcy i pojazdy” oraz „Sprawdź swoje punkty karne”.

Natomiast w aplikacji mObywatel do sprawdzenia punktów karnych musimy mieć aktywną usługę mPrawoJazdy, a także usługę mTożsamość. Jeśli obie z nich zostały aktywowane, to liczba naszych punktów karnych ukaże się automatycznie.

- Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie. Dzięki udostępnieniu licznika w aplikacji mObywatel popularność tej e-usługi znacznie wzrosła – zaznaczył sekretarz ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Marek Zagórski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Jak informował portal "Życie": BYŁY PREZYDENT PRZEKAZAŁ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH RADOSNĄ NOWINĘ. JAK OBECNIE CZUJE SIĘ LECH WAŁĘSA

Przypomnij sobie: NIEZNANE DOTYCHCZAS FAKTY DOTYCZĄCE SPOTKANIA ALEKSANDRA KWAŚNIEWSKIEGO I JANA PAWŁA II WŁAŚNIE UJRZAŁY ŚWIATŁO DZIENNE. NIKT O TYM NIE WIEDZIAŁ

Portal "Życie" pisał również: ZNANA DZIENNIKARKA NIE WYTRZYMAŁA! HANNA LIS OPOWIEDZIAŁA O SYTUACJI, KTÓRA WYPROWADZIŁA JĄ Z RÓWNOWAGI

Pisaliśmy również o: IZABELA JANACHOWSKA WYDAŁA FORTUNĘ NA WÓZEK DLA SWOJEGO MAŁEGO SYNKA? MAŁY CHRISTOPHER JEŹDZI W SPACERÓWCE NICZYM KRÓL. TO MODEL Z GÓRNEJ PÓŁKI