Przepisy związane z koronawirusem co jakiś czas ulegają zmianom – władze wprowadzają pewne udoskonalenia i modyfikacje związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz na świecie.

W ostatnim czasie wprowadzono kolejne ważne zmiany, które znalazły się już w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wyznaczyło nowe zasady dla ozdrowieńców, reguły szczepień, a także zmiany w zakresie kwarantanny oraz noszenia maseczek. Jakie to zmiany?

Nowe rozporządzenie dot. COVID-19

Portal Interia zwraca uwagę na zapis ważny dla wielu z nas, którzy mieli już do czynienia z COVID-19. Okazuje się bowiem, że ozdrowieńcy będą musieli odczekać co najmniej trzy miesiące od czasu, gdy uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Maseczka ochronna. Źródło: Youtube INVENTI MASK
Maseczka ochronna. Źródło: Youtube INVENTI MASK

Jakie jest uzasadnienie? Rządzący podkreślają, że „wynika to z przesłanek klinicznych”, bowiem według najnowszych danych szczepionka jest drugim kontaktem z antygenem i wystarczy tylko jedna dawka. Jednak ci, którzy już zostali skierowani na szczepienie, otrzymają dwie dawki – tak głoszą przepisy przejściowe.

Co więcej, maseczek już od dziś nie muszą nosić ci, którzy cierpią na zaawansowane choroby i schorzenia krążenia, układu oddechowego czy neurologiczne, które przebiegają z niewydolnością oddechową albo krążenia.

Z kolei osoby z nowotworem, lecz jeszcze przed leczeniem, oraz biorcy przeszczepu czekający w kolejce na przeszczepienie zostaną dopisani do pierwszego etapu w kolejce szczepień.

Maseczka ochronna. Źródło: Youtube INVENTI MASK
Maseczka ochronna. Źródło: Youtube INVENTI MASK

Kolejna ważna zmiana to włączenie województwa pomorskiego do tego o wysokim stopniu zagrożenia, a więc zaostrzenie obostrzeń na tym terenie.

To jeszcze nie wszystko – ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatniego pół roku przeszli izolację, izolację w domu lub hospitalizację nie będą musieli odbywać kwarantanny, także po powrocie spoza granic kraju.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: LŚNIĄCE OKNA TO PRAGNIENIE KAŻDEGO Z NAS! TEN SPOSÓB NA DOMOWY PŁYN DO MYCIA OKIEN POMOŻE CI W DOMOWYCH PORZĄDKACH

O tym się mówi w Polsce: BYŁY TRENER POLAKÓW W MOCNYCH SŁOWACH O DAWIDZIE KUBACKIM. WBIŁ MU SZPILĘ? STEFAN HORNGACHER NIE COFNIE JUŻ SWOJEJ WYPOWIEDZI O POLSKIM SKOCZKU

O tym się mówi na świecie: KRÓLOWA ELŻBIETA II NIE CHCE DŁUŻEJ MILCZEĆ! PAŁAC BUCKINGHAM POSTANOWIŁ WYDAĆ OFICJALNE STANOWISKO WOBEC HARRY’EGO I MEGHAN. PADŁY MOCNE SŁOWA

Z życia gwiazd: TO JUŻ 10 LAT ODKĄD MICHAŁ SZPAK PO RAZ PIERWSZY WYSTĄPIŁ NA SCENIE. OD TEGO CZASU WIELE SIĘ ZMIENIŁO. JAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY WYSTĘP ARTYSTY