Jakiś czas temu, gdy ogłoszono, że rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw koronawirusowi, Polacy odetchnęli z ulgą – wydawać by się mogło, że znalazło się światełko w tunelu. Niestety, okazało się, że rzeczywistość jest zgoła inny.

Przypomnijmy – Narodowy Program Szczepień nie działa zgodnie z pierwotnymi założeniami, liczba zaszczepionych jest sporo niższa niż prognozowano. Z tego względu ciężko jest mówić o zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Przemysław Czarnek. Źródło: Youtube Ministerstwo Edukacji i Nauki
Przemysław Czarnek. Źródło: Youtube Ministerstwo Edukacji i Nauki

Portal Super Express przypomina, że przez opóźnione dostawy szczepionek Moderny oraz Pfizera jeszcze bardziej krzyżuje plany rządu i opóźni terminy szczepień. Bardzo możliwe jednak, że czeka nas alternatywa dla szczepień dostarczanych z innych państw.

Powstanie polska szczepionka na koronawirusa?

Podczas rozmowy w Radiu Plus minister edukacji Przemysław Czarnek wyznał, że choć obecny przemysł pozwalający na produkcję szczepionki jest dla naszego kraju sporym ograniczeniem, to jednak część ośrodków prowadzi prace nad wytworzeniem panaceum.

Skąd takie posunięcie? Uzasadnienie jest bardzo proste – Przemysław Czarnek wyjaśniał, że obecnie cały polski świat nauki zmierza ku jak najszybszemu zwalczeniu pandemii. Właśnie dlatego naukowcy zaangażowani są w prace, które mają do tego doprowadzić, czego wynikiem są m.in. szybkie testy w instytutach PAN.

Przemysław Czarnek. Źródło: Youtube Ministerstwo Edukacji i Nauki
Przemysław Czarnek. Źródło: Youtube Ministerstwo Edukacji i Nauki

Polityk tłumaczył, że nie jest naukowcem i nie jest w stanie określić, czy na pewno pojawi się polska szczepionka, ale „dołoży wszelkich starań, aby była”.

Jesteście ciekawi, w jaki sposób minister edukacji zamierza starać się o powstanie szczepionki na koronawirusa? My bardzo. Nie możemy się doczekać kolejnych doniesień na ten temat.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JADWIGA EMILEWICZ NIE PONIESIE KONSEKWENCJI ZA ZŁAMANIE OBOSTRZEŃ? ZDANIEM POLITYKA PISU NIE MA MOWY O ZŁAMANIU RESTRYKCJI. CO DALEJ ZE SPRAWĄ

O tym się mówi w Polsce: PROF. ANDRZEJ HORBAN SZCZERZE O ZARAŻONYCH KORONAWIRUSEM. WSKAZUJE PEWNĄ GRUPĘ, KTÓRA MA TYLKO 50% SZANS NA PRZEŻYCIE. O JAKICH OSOBACH MÓWI

O tym się mówi na świecie: WŁADIMIR PUTIN MA POWAŻNE PROBLEMY ZDROWOTNE? JUŻ WSZYSTKO JASNE. NAGRANIE PREZYDENTA ROSJI ROZWIEWA WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

Z życia gwiazd: JAKIE WYKSZTAŁCENIE MA KASIA CICHOPEK? AKTORKA Z „M JAK MIŁOŚĆ” MOŻE POCHWALIĆ SIĘ DYPLOMEM. SKOŃCZYŁA PRZYDATNY KIERUNEK