Czy polscy emeryci maja się czego obawiać? Wynik prognozy przeprowadzonej przez ZUS nie pozostawia złudzeń.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił przygotować predykcje dotyczącą możliwych zysków oraz strat FUS na lata 2021-2025. Prognoza przygotowana została w trzech wariantach: pośrednim, optymistycznym i pesymistycznym. Do jakiś wniosków udało się dotrzeć?

Dodatkowa gotówka dla emerytów! / swedishnomad.com
Dodatkowa gotówka dla emerytów! / swedishnomad.com

ZUS przygotował predykcje FUS na lata 2021-2025

Jak wykazały przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych prognozy, FUS w dalszym ciągu charakteryzował będzie deficyt. W związku z tym nadal zmuszony będzie czerpać dofinansowania z różnych źródeł takich jak np. budżet państwa. Jak jednak zapewnił wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek, nie jest to sytuacja niepokojąca. Wiele krajów europejskich zmuszonych jest korzystać ze wsparcia różnych organów.

Jak udało się ustalić wysokość rocznego deficytu FUS w prognozowanych latach kształtować będą deficyty w funduszu emerytalnym oraz chorobowym. Jak podkreśla wiceprezes ZUS jest to wynikiem zaciągniętych przed 1998 rokiem zobowiązań, które zaczerpnął były już system emerytalny.

Jak można zauważyć z przygotowanych predykcji sytuacja FUS z roku na rok będzie się poprawiać, dzięki rocznym nadwyżkom, które pozwolą na zalatanie dziur w funduszu.

ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider
ZUS. Screen: Business Insider