Nowy rok przyniósł spore zmiany nie tylko w zakresie emerytur, rent czy płac, lecz również podatków, przepisów i obowiązków. Od 1 stycznia należy pamiętać o nowych zasadach. Jedna z nich dotyczy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych.

O czym mowa? Chodzi o najnowsze przepisy antysmogowe. Portal Pikio przybliżył, co należeć będzie do obowiązków właścicieli domów jednorodzinnych, którzy przekonają się na własnej skórze o tych zasadach.

Dom jednorodzinny. Źródło: Youtube Oglądamy domy marzeń!
Dom jednorodzinny. Źródło: Youtube Oglądamy domy marzeń!

Właściciele domów jednorodzinnych muszą przekazać rządowi informacje

Okazuje się bowiem, że w związku z wprowadzonymi od 1 stycznia 2021 roku przepisami antysmogowymi wszyscy właściciele domów jednorodzinnych muszą zastosować się do nowego obowiązku – zgłaszać, czym ogrzewane są ich nieruchomości. Rząd będzie przechowywać przekazane informacje w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Nowe przepisy mają związek z ogromnym problemem smogu w Polsce. Jak można się dowiedzieć z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, tylko w 2016 roku z powodu smogu szybciej zmarło niemal 19 tys. Polaków.

By niwelować problem, rząd wprowadził przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2021 roku. Istnieją już programy „Stop Smog” i „Czyste powietrze”, które mają zachęcać do wymiany źródeł ogrzewania na lepsze dla nas i środowiska. Teraz przyszedł czas na nowe zasady.

Dom jednorodzinny. Źródło: Youtube Oglądamy domy marzeń!
Dom jednorodzinny. Źródło: Youtube Oglądamy domy marzeń!

Już w pierwszym kwartale 2021 roku właściciele domów jednorodzinnych muszą zgłosić, czym ogrzewane są ich nieruchomości. Dane będzie przetrzymywać CEEB – znajdą się tam informacje również o budynkach wielorodzinnych, a także publicznych, w których znajdują się kotłownie, i lokalach usługowych.

Planuje się, że baza CEEB zostanie w pełni utworzona do sierpnia 2023 roku i znajdzie się w niej nawet 5 mln budynków, domy jednorodzinne będą zaś pierwsze.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: PROSTE ROZWIĄZANIE NA TŁUSTE PLAMY. DZIĘKI TYM KILKU SZTUCZKOM UCIĄŻLIWE ZABRUDZENIA ODEJDĄ W ZAPOMNIENIE. O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

O tym się mówi w Polsce: 1 STYCZNIA WESZŁY W ŻYCIE KOLEJNE NOWE PRZEPISY. KAŻDY WŁAŚCICIEL DOMU JEDNORODZINNEGO BĘDZIE ZOBOWIĄZANY DO ZROBIENIA BARDZO WAŻNEJ RZECZY

O tym się mówi na świecie: NIETYPOWA PIERWSZA DAMA USA. „NIE BĘDĘ TYLKO ŻONĄ PRZY MĘŻU”. CO WIEMY O JILL BIDEN? CZYM SIĘ ZAJMUJE ŻONA JOE BIDENA

Z życia gwiazd: EDYTA HERBUŚ PRÓBUJE UDOWODNIĆ, ŻE CZYTANIE MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ ATRAKCYJNE. NIESTETY, TO NIE KSIĄŻKA PRZYCIĄGA NAJWIĘKSZĄ UWAGĘ. ODWAŻNE ZDJĘCIE