Coroczna waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami. Okazuje się jednak, że seniorzy mogą dostać kwoty inne niż te, o których informowano już jakiś czas temu. Skąd biorą się te zmiany?

Portal Fakt zauważa, że w projekcie budżetu na 2021 rok uwzględniono kwoty niższe niż finalnie dostaną emeryci – część osób może liczyć na wyższe świadczenie niż zakładano.

Waloryzacja emerytur – wzrosną kwoty?

Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest w marcu. W tym roku mówiło się o tym, iż będzie ona mieć charakter kwotowo-procentowy, z minimalną kwotą 50 zł brutto. Z kolei emerytury wyższe niż minimalna będą mogły liczyć na 3,84-procentowe podwyżki.

ZUS. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra
ZUS. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra

Jednak wcześniej rząd nie wziął pod uwagę aż takich podwyżek cen, do jakich doszło w ostatnim czasie – prognozy były bardziej optymistyczne niż okazała się rzeczywistość.

Tymczasem waloryzacja zależna jest nie tylko od wzrostu plac, lecz również wzrostu cen. GUS ujawnił, że doszło do 3,9-procentowych podwyżek cen, podczas gdy zakładano, iż wzrosną one o 3,8%.

W związku z tym nastąpią zmiany w waloryzacji. Procentowo będzie ona wynosiła nie 3,84, a 3,94%, jeśli wzrost płac uplasuje się na poziomie 0,2%. Dla emerytów jest to cenna informacja – wszyscy posiadający wyższe niż minimalne świadczenia mogliby liczyć na 3,94% wyższe comiesięczne kwoty.

Emeryt. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra
Emeryt. Źródło: Youtube TV Dami Jelenia Góra

Oznaczałoby to, że w przypadku osób otrzymujących 1200 zł netto emerytury po waloryzacji kwoty te byłyby wyższe o 44,36 zł netto, jeśli utrzymałyby się przewidywania rządu. Przy 3,94-procentowej waloryzacji emerytura wzrosłaby o 45,58 zł netto. Oczywiście osoby otrzymujące wyższe świadczenia mogłyby liczyć na jeszcze większe pieniądze.

Z kolei ci, którzy dostają emeryturę minimalną, mają zagwarantowaną kwotę waloryzacji – 40 zł netto – która nie ulegnie zmianie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ PIASECZNY STRACIŁ PRACĘ W „THE VOICE SENIOR” TVP PRZEZ NAGRANIE Z URODZIN? UDOSTĘPNIŁ JEDNOZNACZNY WPIS I SZYBKO GO USUNĄŁ

O tym się mówi w Polsce: OJCIEC ANDRZEJA DUDY SKOMENTOWAŁ ZACHOWANIE GWIAZD ZASZCZEPIONYCH POZA KOLEJNOŚCIĄ. CO POWIEDZIAŁ PROF. JAN TADEUSZ DUDA

O tym się mówi na świecie: KOBIETA W CIĄŻY CZUŁA SIĘ ŹLE. PO PORADZIE NIE MOGŁA UWIERZYĆ WŁASNYM OCZOM. CIAŁO JEJ DZIECKA POKRYWAŁY ZNAMIONA. CO STAŁO SIĘ POTEM

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. PRZEZ NAGŁE ZDARZENIE TATA ARTYSTKI TRAFIŁ DO SZPITALA. CZEKA GO SKOMPLIKOWANA OPERACJA. CO SIĘ STAŁO