W ostatnim czasie po raz kolejny przedmiotem dyskusji stał się wiek emerytalny, a raczej zmiany, które mogłyby w nim zajść. Wszystko ze względu na słowa prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej.

BiznesInfo przypomina, że chodzi o wypowiedź, w której daje ona do zrozumienia, że osoby mające obecnie 20-30 lat muszą liczyć się z tym, że mogą pracować jeszcze przez pół wieku. Czy to znaczy, że wiek emerytalny będzie podniesiony?

Czy nastąpi podwyższenie wieku emerytalnego?

Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej obecni 20- i 30-latkowie będą pracowali po 40 lat i więcej, może dojść nawet do tego, że ich staż pracy będzie wynosił 50 lat. Co więcej, zdaniem prezes ZUS może to być „normą”, tak, jak coraz dłuższe życie społeczeństwa – ponad 70, a nawet 80 lat.

Emeryt. Źródło: Youtube Telewizja Proart
Emeryt. Źródło: Youtube Telewizja Proart

W mediach rozpętała się burza, gdyż słowa prof. Uścińskiej zwiastują, że osoby młode musiałyby pracować do 70. bądź nawet 80. roku życia! Przypomnijmy – nie tak dawno obecny rząd twierdził, że już wydłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia było „wyrokiem pracy do śmierci”.

Prof. Gertruda Uścińska podczas jednego z wywiadów zreflektowała się i uściśliła, że na razie nie ma planu podniesienia wieku emerytalnego, jednak dopiero odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej rozwiała wszelkie wątpliwości.

Przedstawiciele resortu tłumaczą, że aktualnie nie prowadzi się prac dążących do podwyższenia wieku emerytalnego. Wyjaśniają również, że obecna ustawa daje możliwość przejścia na emeryturę kobietom w wieku co najmniej 60 lat i mężczyznom w wieku co najmniej 65 lat, ale mogą oni sami decydować, czy chcą zrezygnować z aktywności zawodowej.

W 2012 roku nastąpiło podwyższenie wieku emerytalnego, który wynosił 67 lat dla obu płci, jednak w 2017 zmiana ta została odwrócona przez obecny rząd. Jednak ekonomiści zauważają, że tą decyzją „popsuto system emerytalny”.

Emeryt. Źródło: Youtube Onet News
Emeryt. Źródło: Youtube Onet News

Specjaliści tłumaczą, że nie da się już teraz odwrócić tego, co popsute – można postarać się tylko o „zmniejszenie narastania luki”.

Przypomnijmy – to, że obecnie nie pracuje się nad podwyżką wieku emerytalnego, nie znaczy, że nie zostanie on zmieniony w ciągu najbliższych lat.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ PIASECZNY STRACIŁ PRACĘ W „THE VOICE SENIOR” TVP PRZEZ NAGRANIE Z URODZIN? UDOSTĘPNIŁ JEDNOZNACZNY WPIS I SZYBKO GO USUNĄŁ

O tym się mówi w Polsce: OJCIEC ANDRZEJA DUDY SKOMENTOWAŁ ZACHOWANIE GWIAZD ZASZCZEPIONYCH POZA KOLEJNOŚCIĄ. CO POWIEDZIAŁ PROF. JAN TADEUSZ DUDA

O tym się mówi na świecie: KOBIETA W CIĄŻY CZUŁA SIĘ ŹLE. PO PORADZIE NIE MOGŁA UWIERZYĆ WŁASNYM OCZOM. CIAŁO JEJ DZIECKA POKRYWAŁY ZNAMIONA. CO STAŁO SIĘ POTEM

Z życia gwiazd: EDYTA GÓRNIAK PRZEŻYWA TRUDNE CHWILE. PRZEZ NAGŁE ZDARZENIE TATA ARTYSTKI TRAFIŁ DO SZPITALA. CZEKA GO SKOMPLIKOWANA OPERACJA. CO SIĘ STAŁO