Według informacji przekazanych przez biuro Rzecznika Finansowego, każda osoba, która jest właścicielem rachunku bankowego, może ustalić wkład na wypadek swojej śmierci, co na pewno pomoże bliskim w organizacji pochówku.

Czy warto zabezpieczyć oszczędności na własny pogrzeb?

- Środki tego mogą przykładowo posłużyć zabezpieczeniu możliwości realizacji bieżących wydatków rodziny zmarłego w okresie bezpośrednio po jego zgonie. Częstym motywem złożenia takiej dyspozycji jest chęć zapewnienia odpowiedniej kwoty na organizację pogrzebu przez posiadacza rachunku – wyjaśnił radca prawny biura Rzecznika Finansowego – Krzysztof Witkowski.

Jak się okazuje, właściciel konta może samodzielnie wskazać, kto po jego śmierci może otrzymać zgromadzone pieniądze. Warto także zaznaczyć, że środki które zostaną przeznaczone na wkład nie są liczone do całkowitego spadku, a więc osoba uprawniona może pobrać je z konta tuż po śmierci.

Kto jest uprawniony do pobrania dyspozycji?

Kto zatem może pobrać pieniądze z konta bankowego, po śmierci osoby ustalającej wkład? Według obecnych przepisów mogą to być tylko osoby z rodziny, czyli np. małżonek, dziadkowie, rodzice, rodzeństwo czy też dzieci lub wnuki. Dyspozycja taka nie może natomiast być zlecona osobie spoza rodziny.

Ograniczenia obowiązują także w stosunku do kwoty, jaka może być przekazana do dyspozycji. Według informacji przekazanych przez Krzysztofa Witkowskiego, obecnie nie może to być kwota większa niż równowartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z dwudziestu miesięcy, która obowiązywała w ostatnim miesiącu przed śmiercią osoby zlecającej.

- Suma ta zaktualizuje się więc dopiero w momencie jego śmierci i obliczana będzie zawsze za ostatni miesiąc przed tą chwilą. Według stanu na grudzień 2020 roku jest to ponad 107,4 tys. złotych – zaznaczył Krzysztof Witkowski.

Cmentarz / YouTube: GUT FEELING
Cmentarz / YouTube: GUT FEELING

Jak informował portal "Życie": BEATA TADLA NIE MOŻE UWIERZYĆ W SWOJE SZCZĘŚCIE! CZY JUŻ NIEBAWEM GWIAZDA STANIE NA ŚLUBNYM KOBIERCU

Przypomnij sobie: KRZYSZTOF JACKOWSKI DOŚWIADCZYŁ NIESAMOWITEJ WIZJI DOTYCZĄCEJ SZCZEPIEŃ. JASNOWIDZ POTWIERDZA TO, CO MÓWIŁ WCZEŚNIEJ. POLAKOM NIE BĘDZIE ŁATWO

Portal "Życie" pisał również: ZNANA AKTORKA NIE SPODZIEWAŁA SIĘ TAKIEJ SYTUACJI. KRYSTYNA JANDA NIE UKRYWA, ŻE JEST ZANIEPOKOJONA GROŻBAMI, JAKIE OTRZYMUJE