Rok 2021 przyniósł nowe podwyżki cen oraz opłaty i podatki, które powoli zaczynają odczuwać konsumenci. Te gorzkie informacje powoli przeplatane są z faktem, że Polacy mogą liczyć na większe pieniądze.

Podwyżki nastąpiły w przypadku płac minimalnych, a już niebawem większe pieniądze dostaną także emeryci – mowa rzecz jasna o waloryzacji. Warto zdawać sobie sprawę, kiedy można liczyć na podwyżkę świadczenia oraz inne benefity, które będą obowiązywać w 2021 roku.

Kalendarium emeryta – waloryzacja i podwyżki świadczenia

Portal Fakt postanowił stworzyć terminarz, dzięki któremu emeryci mogą łatwiej zapamiętać ważne terminy oraz swoje obowiązki. Co ważne, już w tym roku seniorzy dostaną tzw. trzynastki i czternastki.

Pieniądze dla emerytów / Youtube @Czas to Pieniądz
Pieniądze dla emerytów / Youtube @Czas to Pieniądz

W przypadku wspomnianych dodatków nie ma konieczności składania wniosku – pieniądze dotrą z automatu do osób, które spełniają wymagania.

Osoby, które urodziły się w 1953 roku i pobierają już świadczenie, mogą do 11 stycznia złożyć wniosek o naliczenie emerytury na lepszych zasadach. Różnice są znaczne!

Świadczeniobiorcy posiadający dodatkowe źródło dochodu muszą do końca lutego 2020 poinformować ZUS o wysokości dochodów z 2020 roku – poza osobami w wieku emerytalnym i inwalidów wojskowych oraz wojennych, a także pobierającymi renty rodzinne.

Jeśli należą nam się trzynastki, lecz jeszcze nie jesteśmy emerytami, należy przejść na emeryturę do końca lutego. Już od marca obowiązywać ma waloryzacja kwotowo-procentowa z najniższą kwotą podwyżki 50 zł brutto.

Co więcej, 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie od 1 marca wręczane osobom, których emerytura bądź renta jest nie wyższa niż 1750 zł (obecnie jest to 1200 zł brutto).

Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube  Aktualności 360
Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube Aktualności 360

W przypadku zasiłków czy świadczeń przedemerytalnych Polacy dorabiający sobie muszą poinformować o przychodach ZUS. Pracodawca ma obowiązek wystawienia zaświadczenia do 31 maja.

Czternastki mają być wypłacane w drugiej połowie roku, tym, którym będzie przysługiwało prawo do emerytury bądź renty na 31 października 2021. Prace nad ustawą mają być prowadzone w styczniu.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: „SANATORIUM MIŁOŚCI”: ODCINEK NOWEJ EDYCJI POWALIŁ NA KOLANA. WIDZOWIE W ZACHWYCIE! CZY SEZON OKAŻE SIĘ HITEM? BOHATEROWIE TO BARWNE PTAKI

O tym się mówi w Polsce: KIEDY UCZNIOWIE WRÓCĄ DO SZKÓŁ? MINISTER ZDROWIA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ NA TEMAT DECYZJI RZĄDU. RODZICE ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CO STANIE SIĘ PO FERIACH ZIMOWYCH

O tym się mówi na świecie: WIADOMO JAKA KSIĘŻNA KATE JEST POZA FLESZEM KAMER. WIELE OSÓB MOŻE BYĆ ZASKOCZONYCH TYM JAKA JEST W DOMU I JAK WYGLĄDAJĄ JEJ OBOWIĄZKI

Z życia gwiazd: KASIA TUSK POKAZAŁA NIEZNANĄ DO TEJ PORY FOTOGRAFIĘ ZE ŚLUBU! WIELKA GRATKA DLA FANÓW ZNANEJ BLOGERKI. CÓRKA DONALDA TUSKA POKAZAŁA SIĘ Z OJCEM