Jak podaje portal "Biznes Info", jednym ze sposobów ograniczenia ilości spożywanego przez Polaków alkoholu miał być wprowadzona przez rząd opłata od cieszących się popularnością "małpek". W skutek wprowadzenia podatku cena alkoholu w butelkach do 300 ml miała być na tyle wysoka, żeby skutecznie zniechęcić do ich kupowania. Producenci szybko znaleźli sposób, żeby uniknąć opłaty. Jaki?

Przedsiębiorcy znaleźli sposób na uniknięcie opłaty od "małpek"

Już dziś, w piątek 1 stycznia 2021 roku zaczyna obowiązywać opłata od "małpek". Opłata ta wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach, których pojemność nie przekracza 300 ml. Wprowadzenie opłaty rząd tłumaczy walką z nadmiernym spożyciem alkoholu wśród Polaków.

Sposobem rządu na walkę z alkoholizmem jest wprowadzenie dodatkowej opłaty na alkohol sprzedawany w buteleczkach o pojemności mniejszej niż 300 ml skutkuje wyższą ceną w hurcie odpowiednio o 1 zł, 2 zł i 3 zł dla butelek 100, 200 i 300 ml. Przełożyłoby się to w sposób bezpośredni na wzrost cen dla klientów.

"Małpki" alkohol/ YouTube @Uwaga TVN
"Małpki" alkohol/ YouTube @Uwaga TVN
Alkohol małpki/YouTube @Uwaga TVN

Aby uniknąć nowej opłaty wprowadzonej przez rządzących, producenci zdecydowali się na produkcję butelek o pojemności 350 ml, których przewidziana przez władze podwyżka nie obejmuje. Buteleczki o większej pojemności pojawiły się w sprzedaży już jakiś czas temu, jeszcze za nim zdążyła wejść w życie opłata od "małpek".

Eksperci wskazują, że na wprowadzeniu nowej opłaty państwo może stracić wpływy do budżetu sięgające nawet 2 mld zł. Opłata nie wpłynie również na ograniczenie alkoholizmu, choćby przez fakt, że "małpki" mają zaledwie 11 proc. udziału w rynku. Droższe "małpki" nie oznaczają, że klienci przestaną spożywać alkohol. Bardziej prawdopodobne jest to, że będą kupowali alkohol w większych butelkach.

"Małpki" alkohol/ YouTube @Uwaga TVN
"Małpki" alkohol/ YouTube @Uwaga TVN
Alkohol małpki/YouTube @Uwaga TVN

A wy, co sądzicie o opłacie od "małpek"?

To też może cię zainteresować: Kinga Duda ma mnóstwo pracy, nawet na koniec roku. Ma za sobą ważną rozmowę. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Mucha poszła na całość! Zdjęcie z Sylwestra nie zostawia niczego wyobraźni. Aktorka rozgrzała męskich fanów do czerwoności

O tym się mówi: Telewizja Polska ponownie pobiła rekord oglądalności podczas zabawy sylwestrowej. Sylwester Marzeń w TVP2 oglądało niemal sześć milionów Polaków