Po latach pracy naturalną koleją rzeczy jest przejście na emeryturę. Wtedy to osoby uprawnione pobierają świadczenia, których wysokość zależy od liczby przepracowanych lat, wynagrodzenia czy zawodu, w którym wcześniej pracowały.

Seniorzy mogą liczyć na comiesięczne świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego odprowadzali wcześniej składki. Niestety, nie zawsze są to pieniądze, które pozwolą na przeżycie całego miesiąca – niekiedy emeryci muszą dodatkowo dorabiać, gdyż wysokość emerytur nie pozwala im na zakończenie aktywności zawodowej.

Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube  Aktualności 360
Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube Aktualności 360

Portal Pikio zauważa, że słowa prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, są bardzo niepokojące. Czy sugerują one potrzebę zmian w przepisach?

Prezes ZUS w niepokojących słowach o emerytach

Okazuje się bowiem, że wśród emerytów jest duże grono osób, które dostają głodowe świadczenia. Seniorzy z emeryturą na poziomie minimalnej lub jeszcze niższą stanowią ponad pół miliona świadczeniobiorców.

Jak uściśla prezes ZUS, minimalne emerytury dostaje 230 tys. osób, zaś 300 tys. osób ma jeszcze niższe świadczenia. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle powodem jest krótki staż udokumentowanej pracy lub niski uzbierany kapitał. Obecnie w Polsce można opłacić zaledwie jedną składkę, by być uprawnionym do emerytury, podczas gdy za granicą zazwyczaj trzeba przepracować minimum 10-15 lat lub uzbierać odpowiedni kapitał.

Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube  Aktualności 360
Waloryzacja, emerytury, pieniądze. Screen YouTube Aktualności 360

Zdaniem specjalistów w Polsce powinien obowiązywać próg stażowy, a ci, którzy nie spełnią tego warunku, powinny móc otrzymać swój kapitał z powrotem, mieć zapewnioną opiekę zdrowotną oraz świadczenia z systemu pomocy społecznej.

Już niebawem emeryci dostaną jednak podwyżki związane z waloryzacją emerytur, a także tzw. trzynastki oraz czternastki.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: WIELBICIELI "SANATORIUM MIŁOŚCI" CZEKA SEZON PEŁEN EMOCJI. NIE ZABRAKNIE WZRUSZEŃ I MIŁOŚCI. ZWIASTUN TRZECIEJ EDYCJI PROGRAMU ZDRADZA WIELE

O tym się mówi w Polsce: WICEMINISTER ZDROWIA WALDEMAR KRASKA WYJAWIŁ PRAWDĘ DOTYCZĄCĄ SENIORÓW. NA CO POWINNY BYĆ PRZYGOTOWANE OSOBY PO 60. ROKU ŻYCIA

O tym się mówi na świecie: ŻONA DONALDA TRUMPA POCHWALIŁA SIĘ UDEKOROWANYM ŚWIĄTECZNIE DOMEM. DEKORACJE NA BOGATO I KILKADZIESIĄT CHOINEK ROBIĄ WRAŻENIE [ZDJĘCIA]

Z życia gwiazd: MEGHAN MARKLE POWAŻNIE POKŁÓCIŁA SIĘ Z HARRYM W TRAKCIE ŚWIĄT? ZAGRANICZNE MEDIA NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI. WIADOMO, O CO POSZŁO MAŁŻONKOM