Już niebawem, od początku 2021 roku, zacznie obowiązywać kolejny nowy podatek. Czy będzie to oznaczało, że zapłacimy więcej za zakupy? Czy zmiana dotknie nie tylko przedsiębiorców, ale również konsumentów?

Nowy podatek od początku 2021 roku

Portal Interia przypomina, że nowy podatek zostanie wprowadzony od stycznia 2021 roku. Już teraz eksperci biją na alarm – w obecnym kryzysie spowodowanym koronawirusem, który z pewnością potrwa jeszcze dłuższy czas, nowe opłaty to bardzo ryzykowny krok, mogący doprowadzić wiele firm do bankructwa.

Sklep. Źródło: Youtube Shop Doctor
Sklep. Źródło: Youtube Shop Doctor

Mowa o podatku cukrowym, który będzie obowiązywać przedsiębiorców. Jest to – zdaniem rządu „opłata”, która obejmie m.in. osoby zajmujące się produkcją napojów. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko oni odczują zmiany.

Warto przypomnieć, że to cały łańcuch produkcyjny – a więc opłata da się we znaki dostawcom, czyli sadownikom, odbiorcom, tj. hurtowniom, podmiotom z branży gastronomicznej i sklepom, a także konsumentom – czyli nam.

Już od stycznia 2021 roku w życie wejdzie podatek cukrowy, tj. opłata od produktów słodzonych – niezależnie od tego, czy są one słodzone cukrem, czy zamiennikami.

Opłata cukrowa będzie miała część stałą – 0,50 zł za litr napoju, gdy słodzony jest co najwyżej 5 g substancji na 100 ml napoju, a także zmienną – 0,05 zł za każdy dodatkowy gram substancji słodzącej.

Sklep. Źródło: Youtube Pinkaa TV
Sklep. Źródło: Youtube Pinkaa TV

Co więcej, wszystkie napoje energetyzujące będą dodatkowo płatne – po 0,10 zł za litr; poza napojami izotonicznymi.

Jednak przedstawiciele branży zwracają uwagę na fakt, że nie sprawi to, iż Polacy zaczną kupować zdrowsze napoje. Tymczasem teraz ceny napojów słodzonych będą o 30-40% wyższe.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NA TĘ WIADOMOŚĆ CZEKAŁO WIELU UCZNIÓW. CENTRALNA KOMISJA EGZAMINACYJNA WYDAŁA PILNY KOMUNIKAT DOTYCZĄCY MATUR I EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY

O tym się mówi w Polsce: CZY CZĘŚĆ EMERYTÓW STRACI 500 PLUS DLA SENIORA? WSZYSTKO PRZEZ ZAPOWIADANĄ NA MARZEC 2021 WALORYZACJĘ. WAŻNE INFORMACJE DLA NAJSTARSZYCH POLAKÓW

O tym się mówi na świecie: NAJNOWSZE DONIESIENIA MEDIÓW O SZCZEPIONCE. PREPARAT MA TRAFIĆ NA RYNEK JUŻ WKRÓTCE. KIEDY RUSZĄ SZCZEPIENIA? ZNANE SĄ JUŻ SZCZEGÓŁY PROGRAM SZCZEPIEŃ

Z życia gwiazd: AGNIESZKA WOŹNIAK-STARAK UDZIELIŁA PIERWSZEGO WYWIADU PO STRACIE MĘŻA. WDOWA PO PIOTRZE WOŹNIAKU-STARAKU OPOWIEDZIAŁA O NAJTRUDNIEJSZYM CZASIE W ŻYCIU