Jak podaje portal "Super Express", po tym, jak na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka miliony polaków zasiadają do uroczystej wigilijnej wieczerzy. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa będzie ona miała szczególny wydźwięk i oprawę. Będzie bardziej kameralnie, ale nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych elementów celebracji Wigilii Bożego Narodzenia. Jednym z nich jest czytanie fragmenty Pisma Świętego.

Wigilijne tradycje

Oczekiwanie pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, jest pamiątką po Gwieździe Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie zwiastując narodzenie Jezusa. To właśnie ją mieli zobaczyć Trzej Mędrcy ze Wschodu i to ona doprowadziła ich do stajenki, gdzie spoczywało dzieciątko.

Szopka/YouTub @ Paweł Kummer - video
Szopka/YouTub @ Paweł Kummer - video
Szopka/ YouTube @ Paweł Kummer - video

W polskiej tradycji wieczerza rozpoczyna się wspólną modlitwą oraz odczytaniem przez głowę rodziny fragmentu Pisma Świętego. Tradycyjnie jest to część Ewangelii wg św. Łukasza odnosząca się do narodzin Jezusa Chrystusa (ŁK 2, 1-14). Po jego przeczytaniu zwykle składamy sobie życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem.

Na stole i w tym wyjątkowo trudnym roku, nie powinno zabraknąć białego obrusu, sianka, a także nakrycia dla zabłąkanego wędrowca, które będzie także symbolem naszych bliskich, którzy nie mogą z nami zasiąść do wspólnej wieczerzy. Na naszych stołach nie może zabraknąć dwunastu postnych dań. Pomiędzy spożywaniem kolejnych potraw kolędujmy.

W wielu domach tradycją stało się również umieszczanie pod świątecznym drzewkiem prezentów i podarunków, którymi obdarowujemy się po zakończonej wieczerzy.

Choinka/YouTube @Maria Kalinowska#Poland
Choinka/YouTube @Maria Kalinowska#Poland
Choinka/YouTube @Maria Kalinowska#Poland

A jakie są wasze ulubione tradycje wigilijne?

To też może cię zainteresować: Niezwykłe zjawisko na niebie. Ostatni raz można je było zobaczyć prawie 800 lat temu. Już dziś pojawi się Gwiazda Betlejemska. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Trzy lata po odejściu babci otrzymali wiadomość z zaświatów. Treść komunikatu wywołuje ciarki na plecach. Prawda okazała się poruszająca

O tym się mówi: Filip Chajzer drwi z narodowej kwarantanny oraz obostrzeń. Prezenter ujawnił, co myśli o wprowadzanych nowych ograniczeniach