Jak podaje portal "Spiders Web", już w poniedziałek 21 stycznia będzie można zobaczyć na niebie dwa gazowe olbrzymy, Jowisza i Saturna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dla obserwatorów z Ziemii będą one wyglądały, jak jedna planeta!

Wyjątkowe zbliżenie planet

Do zbliżenia planet dochodzi średnio co dwie dekady, jednak z tak spektakularnym zbliżeniem ostatni raz mieliśmy do czynienia 4 marca 1226 roku, a więc w roku, w którym Konrad Mazowiecki sprowadził do Polski Krzyżaków.

Aby zobaczyć spotkanie dwóch największych gazowych olbrzymów naszego układu planetarnego należy dziś, tuż po zmierzchu spojrzeć na zachodnio-południową część nieba. Niestety trzeba się spieszyć, bo cały spektakl będzie można obserwować jedynie przez godzinę po zahodzie słońca. Później planety schowają się za widnokręgiem.

Dlaczego to tak wyjątkowe?

Czy patrząc dziś w niebo zobaczymy coś wyjątkowo spektakularnego? Szczerze powiedziawszy nie do końca, zobaczymy na niebie bowiem tylko jasny punkt, w który złączą się obie planety. Większe znaczenie ma to, że do tak bliskiego z punktu widzenia obserwatorów na Ziemi, zbliżenia Jowisza i Saturna dochodzi tak rzadko.

Wiele ciekawych zjawisk astronomicznych ma to do siebie, że z punktu widzenia długości ludzkiego życia, nie zdarzają się zbyt często. Za naszego życia będziemy mogli oglądać to, co widzieli współcześni Konrada Mazowieckiego w 1226 roku. Oznacza to, że udało nam się urodzić w odpowiednim momencie historii, by móc podziwiać tę niezwykłą Gwiazdę Betlejemską.

Grudniowe niebo/ YouTube @Radio-Teleskop
Grudniowe niebo/ YouTube @Radio-Teleskop
Grudniowe niebo/ YouTube @Radio-Teleskop

Będziecie oglądać koniunkcję Jowisza i Saturna?

To też może cię zainteresować: Tajemniczy i opalizujący fenomen chmur „końca czasów”. Czy ostrzeżenia otrzymujemy już od dawna

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niezwykle radosne wieści u Aleksandry Kwaśniewskiej! Córka byłego prezydenta ma powód do zadowolenia. Wszystko stało się jasne

O tym się mówi: Ważny apel duchownego z Krakowa! Ksiądz apeluje o zdrowy rozsądek i zrezygnowanie z udziału w tegorocznej pasterce