Kilka dni temu minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował Polaków o nowych decyzjach podjętych w celu walki z pandemią. Zdecydowano, że od 28 grudnia do 17 stycznia będzie mieć miejsce narodowa kwarantanna, wprowadzająca wiele ograniczeń w życiu społeczeństwa. Dodatkowo, na Sylwestra i Nowy Rok zaplanowano wprowadzenie godziny policyjnej od godziny 19:00 w dniu 31 grudnia do godziny 6:00 następnego dnia. Informacje te wzbudziły wśród Polaków wiele kontrowersji głównie ze względu na ograniczenia dotyczące Sylwestra, który do tej pory zawsze był jedną z najbardziej hucznych imprez w roku. Co na temat kolejnych możliwych obostrzeń mówi rząd?

Czy możemy spodziewać się kolejnych restrykcji?

Piotr Mueller, rzecznik rządu, był dziś obecny na antenie Radia Zet, gdzie został zapytany, czy przed świętami możemy spodziewać się dodatkowych ograniczeń związanych z przemieszczaniem się. Ku uciesze Polaków, którzy spodziewali się najgorszego, rzecznik przyznał, że nie ma w tej kwestii powodów do obaw.

"Epidemia rozwija się w sposób bardzo dynamiczny - zależnie od czasu, niestety, w związku z tym żadnych dodatkowych obostrzeń nie możemy wykluczać. Jeżeli chodzi o okres świąteczny, to zmian w aktualnym rozporządzeniu do 27 grudnia nie będzie" - powiedział Mueller dziennikarzom z Radia Zet.

Rzecznik zaznaczył również, iż podobne restrykcje wprowadzone mogą zostać dopiero wtedy, gdy służba zdrowia stanie się zupełnie niewydolna w wyniku wysokiej liczby zakażeń wirusem. Ograniczenia mogłyby wtedy działać na podobnej zasadzie, co w innych krajach - tzn. zakładać zakaz przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi regionami. Mueller uspokaja jednak, że w ciągu najbliższych kilku dni nie powinny pojawić się żadne nowe decyzje w tej kwestii.

"Jestem głęboko przekonany, że te obostrzenia, które w tej chwili wprowadzamy (...) wystarczą do tego, żeby liczba zachorowań się zmniejszyła i przede wszystkim, żeby zmniejszyła się liczba osób, które umierają" - stwierdził Mueller.

Rozporządzenie w sprawie obostrzeń, które będą obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia, zostanie opublikowane w sobotę lub niedzielę.

Zobacz także: Ma zaledwie 15 lat, a już jest na emeryturze. O co chodzi? Nastolatka prowadzi własny program telewizyjny o dziecięcych konkursach piękności

Może cię zainteresować: Najnowsza prognoza pogody nie napawa optymizmem. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku regionów. To ważna informacja

Pisaliśmy również o: Szczera wypowiedź Stanisławy Celińskiej o ciężkim życiu prywatnym. Aktorka musiała pokonać wiele przeciwności losu, aby znaleźć się tu, gdzie jest