Polaków przestał już dziwić fakt, że wejście w nowy rok związane jest z kolejnymi podwyżkami. Wszystko przez drastycznie rosnącą inflację oraz inne czynniki. Najczęściej podwyżki dotyczą prądu.

Podwyżka prądu 2021

Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube
Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube

Koniec roku 2020 zbliża się wielkimi krokami. Już za niespełna dwa tygodnie powitamy 2021. Wieli z nas liczy na to, ze kolejny rok okaże się zupełnie inny niż aktualny. Choć od wczoraj wiadomo, ze w Sylwestra panuje godzina policyjna, wielu Polaków z pewnością wymyśli sposób na to, by wejść w nowy rok jako wolny człowiek.

Z informacji, które podają największe polskie grupy energetyczne okazuje się wniosły one już wnioski o nowe taryfy. Enea, Energa, PGE i Tauron chcą podnieść ceny prądu dla gospodarstw domowych. Jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi wnioski ceny mocno poszybują w górę. Co ważne póki co nie wiadomo o ile ma wzrosnąć cena prądu ponieważ propozycje objęte są tajemnicą.

Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube
Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube

Przeciętna polska rodzina mająca czterech członków płaci rocznie 1300 złotych. Jeżeli wzrost ceny skoczy o 10 procent Polacy zapłacą więcej o 65 złotych. Zakładając przy tym, że nie wzrosną opłaty dystrybucyjne prądu.

Nie mniej jednak Polacy od nowego roku dostaną mocno po kieszeni, nawet jeśli nie będzie podwyżki ceny prądu. Wszystko za sprawa tak zwanej opłaty mocowej.

Wysokość opłaty mocowej ustalać będzie Urząd Regulacji Energetyki, który corocznie we wrześniu podawał będzie aktualną wysokość opłaty. Jak obliczył portal Biznes info, opłata mocowa zwiększy rachunki Polaków średnio o 130 zł rocznie.

Jak obliczyło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prawdopodobny koszt opłaty mocowej to 45 zł za MWh. Jest to minimalna cena. Może być także wyższa. Kwota wahała będzie się między 90 a 150 zł.

Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube
Prąd, rachunki, opłaty fot. YouTube

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: ANDRZEJ DUDA POGRĄŻONY W GŁĘBOKIM SMUTKU. PREZYDENT ZDRADZIŁ POWÓD SWOJEGO STANU W INTERNECIE. OSTATNIE DNI TO DLA NIEGO NIEZWYKLE TRUDNY CZAS

O tym się mówi w Polsce: CZY NAJSTARSI POLACY MOGĄ SIĘ SPODZIEWAĆ NOWEGO PROGRAMU WSPARCIA? TO JUŻ POTWIERDZONE! BĘDZIE ZUPEŁNIE NOWA POMOC DLA SENIORÓW. MOWA O 40 MLN ZŁOTYCH

O tym się mówi na świecie: KSIĘŻNA DIANA ZŁAMAŁA KRÓLEWSKIE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE PODCZAS PIERWSZYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA Z KRÓLOWĄ ELŻBIETĄ II. CO SIĘ STAŁO

Z życia gwiazd: KSIĘŻNA KATE I KSIĄŻĘ WILLIAM ZDECYDOWALI SIĘ NA WYJĄTKOWY GEST Z OKAZJI BOŻEGO NARODZENIA. TO ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA DLA DROGICH PARZE OSÓB